424 kg hashash në Igumenicë, një shqiptar në pranga

0
278

Nuk ka fund droga nga Shqipëria. Një sasi prej 424 kg hashash është kapur dhe sekuestruar nga policia greke në Igumenicë, pas një operacioni të përbashkët me forcat e Marinës detare, gjatë të cilit është arrestuar edhe një shtetas shqiptar.
Policia e Prevezës kishte marrë informacione për një gomone të ngarkuar me lëndë narkotike dhe ka kërkuar ndihmën e 6 skafeve të Marinës detare nga Korfuzi dhe Lefkada.
Operacioni është zhvilluar rreth orës 2 të mëngjesit sonte, kur gomonia me drogë e cila ishte nisur nga brigjet shqiptare është shfaqur në gjirin pranë Platarjasë.
Bëhet me dije se policia ka ndërhyrë në momentin kur drejtuesi i saj, një 42 vjeçar po e lidhte barkën në mol për të nxjerrë drogën, duke kryer arrestimin e tij dhe sekuestrimin e 32 pakove të lëndës narkotike të llojit hashash.
Skafisti shqiptar është çuar në Gjykatën e Thesprotisë ndërsa identiteti i tij nuk bëhet i ditur. Ai akuzohet për trafikim të organizuar të drogës, ndërsa hetimet paraprake për hetimin e plotë të çështjes kryhen nga Departamenti i Sigurisë së Prevezës.