Brazili i dhuron Gjermanisë derën e Mineirazo: “Ne nuk mund ta ndryshojmë historinë”

0
283

Një derë e stadiumit ku ndeshja midis Brazilit dhe Gjermanisë u zhvillua në vitin 2014 (1-7) u dhurua Muzeut të Federatës Gjermane për një iniciativë bamirësie

Kjo ishte një nga netët më të errëta të futbollit brazilian, 90 minuta që do të mbetet përgjithmonë në mendjen e protagonistëve dhe një kombi të tërë: Brazil-Gjermani 1-7, 2014 Kupës së Botës.Një ‘makth’ për të gjithë Brazilin. Sot, pas katër vjet larg nga ajo natë, një nga dyert Mineirão – stadiumi që priti takimin e famshem – do të dërgohet në Muzeun e Futbollit të Gjermanisë në Dortmund, si një relike që do të shfaqet në pamje të thjeshtë. Prapa vendimit, megjithatë, ka një qëllim fisnik: të ardhurat e vizitave nga tifozët dhe shikuesit do të dhurohen në një fond që ka për qëllim krijimin dhe promovimin e projekteve sociale në Brazil. “Për fat të keq ne nuk mund të ndryshojë historinë, por në lidhje me këtë lojë, ne kemi gjetur një mënyrë për të përfituar njerëz nga i gjithë vendi me fondet e ngritura në Gjermani, që do të ndahen 100% në projekte sociale në Brazil”, tha kreu i marrëdhënieve institucionale i stadiumit Ludmila Ximenes.

Dera tjetër do të mbetet në Belo Horizonte
Porta që Brazili mbrojti në gjysmën e parë të garës së Brazilit kundër Gjermanisë do të ekspozohen në Muzeun e Shoqatës së Futbollit të Gjermanisë në Dortmund, tjetra do të shkojë në vend në Muzeun e futbollit në Belo Horizonte: rrjetë do të ndahet në 8150 copa. Secili prej tyre do t’i caktohet një personi që paguan shumën simbolike prej 71 eurosh (rezultati i ndeshjes). Organizatorët e kësaj ngjarje bamirëse shpresojnë të mbledhin mbi 500 mijë euro.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here