Mjekja kosovare shpëton turisten në Velipojë

0
264

Në kohën e verës, të shpeshta janë lajmet për vdekjen e turistëve nëpër vendet bregdetare.Këtë fat të keq nuk e kishte një grua nga Gjakova që po bënte pushime në Velipojë. Ndonëse për disa minuta ajo ishte pa vetëdije për shkak të ujit të tepërt që i kishte hy në organizëm, fatmirësisht ka shpëtuar.I gjithë rasti kishte ndodhur derisa ajo po qëndronte në det, më 30 qershor rreth orës 18:00.Ndihmën e parë [reanimacion cardiopulmonar] gruas rreth të 70-ve ia ka dhënë Majlinda Zeqiri, mjekja e përgjithshme e cila punon në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Ferizaj, njofton Klan Kosova.Mjekja Zeqiri, e cila ushtron këtë profesion që një vit, thotë se pavarësisht stresit dhe presionit që kishte nga njerëzit për rreth, ajo mundi ta kryej misionin e saj si mjeke – të shpëtojë jetë.Më pas ajo tregon që pas 10 minutave në vendin e ngjarjes ka ardhur edhe ndihma e shpejtë, të cilët janë marrë më rastin, pas ndihmës së parë që ia ka dhënë ajo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here