50 vende të frikshme ku nuk mund të udhëtoni vetëm (Foto)

0
967

Shumë persona kanë dëshirë që të udhëtojnë për të parë vende të reja. Brenda mundësive, ata ia plotësojnë dëshirat vetes.

Por, ka disa vende që edhe nëse udhëtimi do të ishte falas, vështirë se do të merrte guximin njeri që të shkonte.

Bëni një shëtitje nëpër këtë listë të 50 vendeve më të frikshme të botës

50 -Kështjella Miranda – Celles, Belgjikë – Pasi u banua nga familja Liedekerke-Beaufort, kjo kështjellë u braktis pas Revolucionit Francez. Tani, ajo që tërheq vizitorët në këtë kështjellë, janë tregimet e saj drithëruese dhe aktivitetet paranormale. Kjo është një nga destinacionet më të kërkuara për gjuetarët e fantazmave në Belgjikë

49 – Fortesa Bhangarh, Indi – Ndryshe nga kalatë e tjera në Rajasthan, Bhangarh tërheq vizitorët vetëm gjatë ditës! Eja në mbrëmje, fantazmat e fortesës bëhen të gjalla dhe asnjë vizitor nuk lejohet në fortesë deri në lindjen e diellit. Deri tani, askush nuk e ka kaluar natën brenda fortesë dhe kështu ngjarjet janë ende një mister për botën!

48 – Fortesa Akershus, Oslo, Norvegji – Kjo është kështjella ku mijëra të burgosur u ekzekutuan gjatë sundimit nazist. Para kësaj, ajo shërbeu si një burg i pabesë, ku ushtarët trajtoheshin keq dhe në disa raste ishin të uritur deri në vdekje. Kalaja tani është bërë një nga vendet e përhumbura në vend!

47 – Lawang Sewu Semarang, Indonezi – I famshëm si vendi më i frikshëm dhe më i frikshmi në Indonezi, Lawang Seëu pa një seri vrasjesh dhe torturash brutale. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ushtarët japonezë përdorën bodrumin e kësaj strukture si një terren vrasës. Por përpos kësaj, një zinxhir i disa incidenteve të tjera të tmerrshme gjithashtu u zhvillua këtu. Midis ngjarjeve drithëruese në Lawang Sewu, fantazma e një gruaje holandeze dhe shpirtrat me kokë të prerë janë më të njohurat.

46 – Stacioni i trenit Częstochowa, Poloni – Askush nuk e di pse ky stacion treni është mbyllur papritmas! Pikëpamja e tij e mërzitshme, ndryshkja e hekurudhave, trasetë dhe motorët e prishur vërtetojnë se dikur ky ishte një stacion i stërholluar. Megjithatë, tani është më shumë një vend i frikshëm në Poloni dhe tërheq vetëm fotografë dhe kërkues të aventurave.

45 – Wonderland Amusement Park – Pekin, Kinë – Struktura e tij masive dhe e papërfunduar e bën atë një nga vendet më të frikshëm në Kinë. Megjithëse ndërtimi i këtij parku zbavitës ishte gati në përfundim, kur u ndalua për shkak të disa mosmarrëveshjeve me qeverinë lokale. Që atëherë, parku është i braktisur dhe njerëzit shpesh kanë frikë të hyjnë brenda tij.

44 – Qyteti Nënujor, Shicheng, Kinë – Qyteti Shicheng apo ‘Lion City’ në Kinë që daton rreth 1400 vjet më parë është gjithashtu një nga vendet më të frikshme në tokë. Dikur epiqendra e Kinës, sot qyteti ndodhet nën ujë pasi kur u ndërtua hidrocentrali i lumit Xin’an i gjithë ky qytet u zhyt nën liqenin Qiandao.

43 – Stacioni hekurudhor Canfranc, Spanjë – Megjithëse ky stacion hekurudhor luajti një rol të rëndësishëm në sistemin hekurudhor ndërkombëtar të Spanjës, u mbyll papritur pas një aksidenti në vitin 1970. Me asnjë veprimtari njerëzore që nga ajo kohë, një herë një stacion popullor tani është kthyer në një qytet fantazmë.

42 – Gulliver’s Travels Park – Kawaguchi, Japoni – Kur ky park zbavitës filloi të ekzistonte, askush nuk do të kishte menduar se do të përfundonte me një fund të tillë tragjik! I vendosur në afërsi të Mt Fiji dhe të pyllit të “shpifur” Aokigahara ose “pyllit të vetëvrasjeve ‘, kishte arsye të dukshme për t’u mbyllur.

41 – Shtëpia e UFO-ve në San Zhi, Tajvan – Megjithëse ndërtimi i këtij fshati filloi me energji të plotë, ai shpejt u përzier me pluhur dhe ndërtimi nuk u përfundua! Arsyeja, pse të gjithë e braktisën vendin e ndërtimit dhe qytetin është ende i panjohur në botën e jashtme!

40 – Château de Brissac, Maine-et-Loire, Francë – Kaloni një natë në këtë kështjellë të mallkuar dhe mund të takoni Zonjën e Gjelbër! Sidoqoftë, mos guxoni të shikoni në fytyrën e saj; ka pasur raste, kur të ftuarit në kështjellat u ligështuan duke parë fytyrat e tyre të frikshme me vrima në vend të syve dhe hundës!
39 – Fort George, Citadel, Nova Scotia, Kanada – Një trokitje e papritur në derë mund të të nxisë që të hapësh derën, por në këtë ndërtesë 300 vjeçare nuk mund të gjesh dikë të hapë derën! Pse ndodh kjo? E pra, fantazmat që banojnë në këtë fortesë janë personat më të mirë për t’ju përgjigjur! Por, a doni akoma një përgjigje? Dhe nëse guxoni të eksploroni më shumë, gjithashtu mund të hasni një grua të moshuar duke shikuar veten në pasqyrë ose një grup fantazmash që bisedojnë rreth tryezës dhe shumë më tepër!
38 – Kalaja e Shpresës së Mirë – Cape Town, Afrika e Jugut – Zëra të çuditshëm dëgjohen në të gjithë zonën, hapat e frikshëm poshtë shkallëve dhe britmat që mund të shkaktojnë mpiksjen e gjakut; a besoni në këto ngjarje të çmendura? Nëse jo, duhet të vizitoni Kështjellën e Shpresës së Mirë dhe t’u kërkoni rojeve që i kanë dëshmuar prej shekujsh!
37 – Miniera e Mirny Diamond, Siberia Lindore, Rusi – Kjo histori e minierës së braktisur në Rusi me siguri do t`ju magjepse! Megjithëse miniera është e mbyllur tani, ende askush nuk është në gjendje të shpjegojë pse helikopterët që fluturonin mbi vrimat e minierave ishin thithur në të!
36 – Ura e Overtoun, Skoci – Thuhet se kafshët mund të ndjejnë ngjarje të panatyrshme ose ngjarjet para njerëzve. Është thënë gjithashtu se qentë në mesin e kafshëve janë më të ndjeshme në këtë drejtim. Duke ditur të gjitha këto, a do të besonit nëse dikush ju thotë se çdo muaj, qentë kryejnë vetëvrasje në këtë urë? Tingëllon e pabesueshme, por e vërtetë!
35 – Eyam, Derbyshire, Angli – Ndonëse një epidemi natyrore i detyroi lokalet që të evakuonin këtë vendbanim në Angli, ende mund të dëshmohet se një vajzë e re kalon nëpër rrugët e ngushta të fshatit. Sipas tregimeve që kanë të bëjnë me Eyam, kjo vajzë u identifikua si Sarah Mills, e cila dikur ishte një shërbëtore dhe ende po kërkon rrugën e saj drejt botës tjetër!
35 – 1 – Eyam, Derbyshire, Angli.
34 – Helltown, Ohajo, SHBA – Jo vetëm një a dy, por disa histori të tmerrshme janë të lidhura me Helltown. Ndërsa disa pohojnë se është një qytet mutant, disa njerëz thonë se e kalojnë këtë qytet për të praktikuar vargjet dhe ritualet satanike. Dhe, në rast se doni të gjeni të vërtetën, mund të guxoni të kaloni një natë në këtë qytet drithërues në Ohajo!
33 – Stull Cemetery, Kansas, Shtetet e Bashkuara – E quajtur “porta për në ferr”, varrezat Stull në SHBA janë takimi i praktikës okulte. Besohet se biri i Satanit ishte varrosur në këtë varrezë dhe që atëherë, Satani e viziton këtë sipërfaqe në mesnatë; gjatë Halloween.
32 – Kalaja Bran, Rumani, Rumani – E njohur edhe si Kalaja e Drakulës, askush nuk e di saktësisht se çfarë banon midis mureve të errëta të kësaj kështjelle. Sapo u mor në zotërim nga një vrasës i rreptë dhe i pamëshirshëm kjo kështjellë mbulohet nga misteret. Një natë e kaluar në këtë kështjellë është e mjaftueshme për t’ju bërë të ndieni praninë e shpirtrave!
31 – Pendle Hill, Lancashire, Angli – Ju mund ta keni të vështirë të besoni në magji ose në ndonjë kult voodoo! Por, pasi të vizitoni Pendle Hills në Lancashire, ju nuk do ta gjeni më të vështirë! Me magjitë që janë praktikuar këtu që gjatë 1612, magjistarët e zinj ende vizitojnë këtë vend të kultit dhe gjuajnë fantazmat për të rritur fuqitë e tyre të zeza!
30 – Stanley Hotel, Kolorado, SHBA – Ndërsa qëndroni në këtë hotel, mos përshëndesni të gjithë në kalim ose në shkallë! Gjithashtu, mos u bëni kurioz për të gjetur se kush po luan një melodi në piano! Ka shanse që mund të hasni shpirtra fëmijësh që luajnë në shkallët ose në kalim, dhe piano që dëgjohet vjen nga një sallë balloje bosh! Dhe, nëse ende doni të kaloni një natë këtu, sigurohuni që të mos zgjidhni dhomën # 418!
29 – Hekurudha e Vdekjes, Tajlandë – Ndërsa po ndërtonin këtë urë hekurudhore mbi lumin Kwai ndërmjet Myanmar dhe Bangkok, mijëra skllevër përfunduan me vdekje për shkak të kushteve të këqija higjienike, malaries dhe epidemive të tjera. Disa dekada më vonë, deri tani, kjo urë raportohet të jetë e përhumbur nga fantazmat e punëtorëve të vdekur, të cilët ende mbizotërojnë në urë. A doni akoma të bëni një shëtitje mbi këtë urë?
28 – Stacioni nëntokësor Bethnal Green Londër, Angli – Ishte gjatë Luftës së Dytë Botërore, kur më shumë se qindra njerëz u ekzekutuan në këtë stacion. Që atëherë, mund të dëgjohen britmat e grave, fëmijëve dhe foshnjave. Sipas shtabeve nëntokësorë, këto janë shpirtrat e pakënaqur të viktimave që vazhdojnë të ndjekin kalimin.
28 -1 – Stacioni nëntokësor Bethnal Green Londër, Angli.

27 – Culloden Moor, Skoci – Mos u gënjeni me pamjen e qetë dhe të bukur të fushës; është vendi ku u zhvillua beteja e fundit në tokën britanike. Më shumë së një luftë ajo ishte një masakër, dhe si pasoje e kësaj është raportuar se shpirtrat e ushtarëve të vdekur ende e përndjekin këtë vend; ata madje qajnë në ankth të thellë dhe përplasin shpatat e tyre!

27 -1 – Culloden Moor, Skoci.
26 – Borley Rectory, Essex, Angli – Kaloni një natë në këtë shtëpi; ju mund të shihni imazhe të personave të djegur që luhaten lirisht brenda mjediseve dhe një murgeshë lundrues që ju përcjell kudo. Kjo shtëpi në Angli, ka pasur një seri ngjarjesh tragjike dhe barbare që ka ngjallur disa ngjarje të tjera të panatyrshme.
25 – Rruga e Yungas Veriore, Bolivi – Megjithëse kjo rrugë nuk ka lidhje me ngjarjet paranormale ose të frikshme, ajo sërish konsiderohet si një nga rrugët më të frikshme në botë. Kthesat dhe kalimet e rrugës janë të mjaftueshme për t`ju mbajtur nëm ankth. Guxoni të largoni sytë nga rruga vetëm për një sekondë; Zoti mund t’ju shpëtojë!
25 -1 – Rruga e Yungas Veriore, Bolivi.
24 – Kulla e Londrës, Angli – Në vizitën tuaj të rregullt rreth kullës, ju mund të gjeni një zonjë të bardhë që ju përshëndet më dorë! Me të hyrë në kullë, mund të dëgjoni të qeshurat e shpirtrave të dy fëmijëve! Dhe në qoftë se ju ndodh që të arrini majën e kullës, ka shanse se do të përfundoni duke parë trupin e një femre të prerë! A keni frikë?
23 – Kështjella e Edinburgut, Skoci – Një grumbull kockash njerëzore, rënia e papritur e temperaturës dhe ndjesia sikur dikush është pranë jush; doni më! Nëse po, kaloni një natë në Kështjellën e Edinburgut në Skoci dhe takoni bateristin pa kokë me fantazmën e qenit të tij dhe e gjithë magjepsja juaj shpirtërore do të bëhet e vërtetë!
22 – Monte Cristo, New South Wales, Australi – Ajo çfarë i tërheq vizitorët në këtë vilë Australiane është një seri vdekjesh të panatyrshme! Fëmija që bie nga shkallët, kujdestarët e vrarë brutalisht brenda dhomave në vilë, një djalë i djegur deri në vdekje dhe shumë ngjarje të tilla të tmerrshme! A dëshiron akoma të vizitosh Vilën Monte Cristo?
21 – Changi Beach, Singapor – Pjata filxhanësh fluturues apo ndonjë objekt tjetër i panjohur … tingëllon emocionuese, apo jo? Po krahë fluturues, trupa pa kokë që ecin në të gjithë plazhin, ushtarë të vdekur duke thirrur për ndihmë dhe ngjarje të tjera të panatyrshme? Tani, nëse kjo ju tërheq, shkoni në Beach Changi në Singapor që dikur ishte themeli i ekzekutimit të ushtrisë kineze dhe i një seri ngjarjesh të panatyrshme!
20 – Tuneli i britmave, Ujëvara Niagara, Ontario, Kanada – Ecni nëpër këtë tunel në një natë të zezë; ju do të zbuloni së pse ky quhet ‘tuneli i britmave ‘! Qindra vjet më parë, një vajzë e re u fsheh në këtë tunel për t’i shpëtuar zemërimit të babait të saj të dehur. Thuhet se shpirti i vajzës ende banon brenda tunelit dhe britmat e saj dëgjohen në të gjithë tunelin.
19 – Varrezat Highgate, North London, Angli – Çfarë është kaq drithërues në lidhje me këtë varrezë ku njerëzit si Karl Marx, Dougla Adams dhe të tjerët janë varrosur? Epo, është në këtë varrezë mund të hasni një fantazmë, një grua të vjetër në kërkim të fëmijëve të saj, fantazmën lundrues të një murgeshë, njerëz të hollë të zhdukur në ajër dhe disa gjëra të tjera të çmendura që ndodhin rreth jush!
19 – 1 -Varrezat Highgate, North London, Angli.
18 – Azili Willard – Willard, Nju Jork, SHBA – Ky azil filloi të ekzistonte në 1869 dhe kishte një kapacitet prej rreth 4.000 pacientësh në të njëjtën kohë. Në kurs, azili dëshmoi rreth 50,000 vdekje, nga të cilat vetëm disa ishin të natyrshme. E pra, kjo e bën azilin dhe morgun e tij, një nga vendet më të mërzitshme dhe më të frikshme.
18 – 1 -Azili Willard – Willard, Nju Jork, SHBA.
17 – Spitali Ushtarak – Beelitz, Gjermani – Duke bërë një vizitë në këtë spital të braktisur, askush nuk mund të besojë se udhëheqësi i madh nazist Adolf Hitler u trajtua këtu! Një qendër trajtimi me 60 ndërtesa, ky spital u mbyll me rënien e Gjermanisë Lindore. E gjithë kjo që ka mbetur sot janë korridoret drithërues, shtretërit e çuditshëm, pajisjet e ndryshkur dhe ngjyrat e venitura.
17 – 1 – Spitali Ushtarak – Beelitz, Gjermani.
16 – Dadipark – Dadizel, Belgjikë – I hapur gjatë viteve 1950, ky park zbavitës në Belgjikë mbylli derën në vitin 2002. Kjo ishte për shkak të një incidenti tragjik, ku një djalë i ri humbi krahun në vitin 2000, parku ndaloi tërheqjen e vizitorëve dhe më në fund përfundoi duke mbyllur përgjithmonë portën e tij. Hapësira e parkut dhe heshtja që ekziston atje e bënë këtë një nga vendet më të frikshme në Belgjikë
15 – Seksion i madh i Murit të Madh, Kinë – Natyra ka rregullat e veta dhe çdo gjë që e sfidon natyrën është e sigurtë se do të shijojë humbjen! Madje edhe Muri i Madh i Kinës nuk mund t` bënte ballë zemërimin të natyrës dhe disa nga pjesët e tij janë duke u ngrënë nga natyra! I fshehur larg turistëve, këto pjesë të mureve janë të prirura për vegjetacion dhe po humbasin qëndrueshmërinë e tyre.
14 – I.M. Kulla e ftohjes, Belgjikë – Ajo që e bën këtë termocentral të duket i frikshëm është madhësia e tij masive dhe mos aktiviteti njerëzor. Bimësia që kishte një kapacitet të mahnitshëm për të ftohur rreth 1817 ujë në çdo minutë, por tani është bërë një nga vendet më të frikshme në tokë!
13 – Toka e Shenjtë- Waterbury, Connecticut, SHBA – Një park zbavitës i ndërtuar sipas tregimeve dhe vargjeve të Biblës, ky park humbi papritur pasi u mbyll në vitin 1980. Që atëherë, parku ka tërhequr shumë gjuetarë fantazmash, të cilët kanë pohuar praninë e fuqive mbinatyrore dhe aktiviteteve paranormale brenda parkut.
13 – 1 – Toka e Shenjtë- Waterbury, Connecticut, SHBA.
12 – Miyake-jima, Japoni – Sa e vështirë dhe e frikshme do të jishte të kaloje gjithë jetën duke veshur një maskë me gaz? Nëse doni të gjeni një përgjigje për këtë, vizitoni Miyake-jima, ku njerëzit kalojnë pjesën më të madhe të jetës së tyre duke veshur një maskë me gaz, në mënyrë që t’i rezistojnë gazrave helmuese që evoluojnë nga vullkanet aktive.
12 – 1 – Miyake-jima, Japoni
11 – Tregu Lome, Togo, Afrikë – Një treg në Afrikë, ku mund të gjeni të gjitha mallrat e nevojshme për të praktikuar magjinë e zezë, Pazari Lome është një nga vendet më të frikshme në vend. Nga kafshët e vrara vetëm kurban, skeletet dhe pjesë e tjera, mund të gjesh gjithçka në këtë treg.
11 – 1 Tregu Lome, Togo, Afrikë.
10 – Burgu i Shtetit Lindor, Pensilvania, SHBA – Shumica prej nesh mund të mos jenë të vetëdijshëm për ‘Sistemin e Pensilvanisë’! E pra, për ta shpjeguar, ishte një sistem ku të burgosurit u hodhën e u lanë vetëm për një kohë të gjatë, ata u lanë të vdisnin në rrethana tragjike. Pasojat e kësaj praktike të tmerrshme kanë çuar në disa veprimtari paranormale të shtrira në këtë burg.
10 – Burgu i Shtetit Lindor, Pensilvania, SHBA.
9 – 1 -Tuol Sleng, Kamboxhia.
9 – Tuol Sleng, Kamboxhia – Një shkollë e shndërruar në burg, Tuol Sleng në Cmabodia përfundoi si një vend për gjenocid! Pothuajse 14,000 të burgosur vdiqën; shumica e të cilëve u torturuan brutalisht deri në vdekje, tani është një nga vendet e përhumbura në Kamboxhia. Ju mund ta vizitoni këtë burg gjatë ditës, por të kaloni një natë; duhet të mendoni dy herë për këtë!
8 – Poveglia, Itali – Poveglia është një ishull ku mund të gjeni eshtra dhe kafka që valët i përplasin në breg ose mund ta gjeni varkën tuaj duke u mbërthyer në një grumbull kockash njerëzore. Diku ishte terreni për hedhjen e viktimave të murtajës, në këtë ishull ka pasur një sërë aktivitetesh paranormale; ajo përfshin gjithashtu vdekjen e një mjeku psikik i cili ishte i mbytur me vdekje nga forcat e panatyrshme!
8 – Poveglia, Itali.
7 – Sedlec Ossuary, Republika Çeke – Në një pamje të parë të kësaj kupole kishe, nuk mund të gjeni ndonjë gjë të panatyrshme! Por prit, hidhini një shikim më të detajuar! Tani mos thoni që nuk i shikoni që të gjithë llambadarët, mbajtëset e qirinjve ose stemat në dhomë janë gdhendur në të vërtetë nga kockat dhe skeletet e njeriut. A doni akoma të vizitoni këtë vend?
7 – Sedlec Ossuary, Republika Çeke.
6 – Craco, Itali – Aktivitetet e fundit njerëzore të raportuara në këtë fshat ishin në vitin 1963, kur vendasit u transferuan në disa afërsi të tjera. Që atëherë askush nuk ka vendosur të kthehet në këtë fshat pasi konsiderohet të jetë i mallkuar me shpirtrat e këqij dhe aktivitete paranormale.
6 – 1 Craco, Itali.
5 – Pripyat, Ukrainë – Pse dikush do të shkonte në një vend të shkretë kur ka kaq shumë vende e argëtime në botë? E pra, për të gjetur përgjigjen, ju duhet të vizitoni qytetin drithërues të Pripjat në Ukrainë; vetëm sigurohuni ti luteni Zotit para se të hyni në këtë qytet me shpirtra!
5 – 1 – Pripyat, Ukrainë.
4 – Aokigahara, Japoni – Zakonisht pyjet e dendura joshin me bukurinë e tyre të harlisur dhe të gjelbërt. Por … mos u gënjeni nga perspektiva e ëmbël e pyllit Aokigahara në Japoni, ku në hyrje mund të gjeni disa tabela me shprehje të tilla si: “jeta është e çmuar”, “konsultohuni me policinë para se të vendosni të vdisni”. Është pika ku kryhen më shumë vetëvrasje në vend si dhe disa aktivitete paranormale të raportuara deri më tani!
4 -1 – Aokigahara, Japoni.
3 – Kodra e Kryqeve, Lituani – Më pak e frikshme dhe më shumë një vend pelegrinazhi, kjo kodër është e mbushur me qindra dhe mijëra kryqe të shenjtë. Njerëz nga e gjithë bota vizitojnë këtë kodër të shenjtë dhe lënë pas një kryq të shenjtë për të përmbushur dëshirën e tyre. Sidoqoftë, kur vjen puna për të kaluar një natë në këtë kodër, vetëm disa mund të guxojnë!
3 – 1 – Kodra e Kryqeve, Lituani.
2 – Ishulli Hashima, Japoni – Dikur me një minierë qymyri aktiv, ishulli Hashima tani është banesa e shpirtrave dhe hijeve. Me zero ndërhyrje njerëzore, ishulli i shkretuar është bërë tashmë një qytet fantazmë, ku mund të dëgjoni murmuritjet dhe pëshpëritjet e tingujve edhe kur askush nuk ndodhet pranë jush!
2 -1 – Ishulli Hashima, Japoni.
1 – Ishulli i kukullave, Meksikë – Ato nuk janë vetëm kukulla! Ato mund të gjenden në të gjithë anën e ishullit, lëvizin duart e tyre, madje edhe pëshpëritin me njëra-tjetrën dhe e joshin varkëtarin në ishull! Pamja e parë e këtij ishulli është i mjaftueshme për t`ju trembur!
1 – 1 Ishulli i kukullave, Meksikë.
1. Spitali Psikiatrik Riverview, Kanada.
Në autostradën Loughheed në Coquitlam ndodhet një ndërtesë e madhe e tullave që përbën një pronë të madhe që shërbeu si spital psikiatrik. Spitali mendor i Riverview u ndërtua në fillim të viteve 1900 dhe ishte shtëpia e mijëra pacientëve derisa mbylli dyert e saj në 2012 dhe tani është një vend shumë i zbrazët dhe i turbullt.  Edhe gjatë ditës ka një ndjenjë të frikshme ndërsa vozitemi përgjatë rrugëve që fryjnë midis ndërtesave të mëdha. Dritarja e rastësishme e prishur dhe vegjetacioni i madh i jep ndërtesave të vjetra me tulla të kuqe një ndjenjë braktisjeje dhe neglizhimi. Nëse ju shikoni në dritare nuk ka asgjë tjetër përveç errësirës dhe pluhurit. Megjithatë unë nuk mund të ndihmoja, por parashikova të shihja një shifër të errët drite nga dritarja e largët, e cila është shqetësuese edhe për eksploruesit më të guximshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here