Pse Botërori i këtij viti nuk ka qenë aq i paparashikueshëm sa ishte në të kaluarën

0
268

Me ikjen e Gjermanisë dhe Spanjës nga Kampionati Botëror, është e natyrshme të pyesësh se si edicioni i këtij viti, i turneut katërvjeçar të futbollit ka marrë një numër jashtëzakonisht të lartë të fitoreve të mërzitshme.

Pas të gjithave, Kupa ka dështuar në mënyrë të përsëritur për të ndjekur skenarin e pritshëm që ka ndodhur edhe në vitet e mëparshme. Në vitin 2014, Kampionati Botëror, pësoi një largim të hershëm të Anglisë, Portugalisë dhe Italisë.

Në vitin 2002, Brazili kishte vetëm ekipin e 13-të më të fortë në fillim të turneut sipas sistemit Elo, një masë statistikore e performancës.

Krahas ngjarjeve të tilla të vështira të së shkuarës, shfaqet dhe turneu i 2018!

Në modelin statistikor të paraqitur është parashikuar rezultati i konkursit ndërkombëtar të futboollit që nga viti 1998.

Përbëhet nga tre hapa. Analiza historike midis vlerësimeve Elo të ekipeve – përllogaritje për ndeshjet e fituara dhe ndeshjet e humbura – dhe më vete janë nxjerrë rezultatet më të këqija dhe fyese të skuadrës pretendente, me qëllim që të përcaktohet probabiliteti i secilit ekip duke shënuar çdo numër të mundshëm golash.

Për vitin 2018, modeli (skema) tregon se Brazili ka më shumë gjasa të marr trofeun, duke i dhënë ekipit një shans 29% të fitores në finale.

Ne nuk e dimë fituesin e Kupës Botërore të këtij viti, por ne mund të vlerësojmë shanset e skemës së paraqitur.

Skema e paraqitur e konsideron eliminimin e Gjermanisë pak më tronditës sesa dy surprizat e tjera të mëdha të këtij turneu: skuadrat e Suedisë dhe Rusisë dhe kalimin nga çerekfinalet. Por nëse Rusia do të fitonte ndeshjen e saj të katërt të finales kundër Kroacisë, kjo do të ishte vërtet e habitshme.

Në përgjithësi, megjithë suksesin e habitshëm të Rusisë, Kupa e Botës 2018 ka qenë mjaft e parashikueshme kur krahasohet me turnetë e kaluara. Më poshtë rezultatet e Kupës Botërore që nga viti 1998./OPINION.AL

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here