Franca, kampione e botës! Kroacia e mbyll me nder – FOTO/VIDEO

0
644

Franca është kampionia e re e botës në futboll, pasi triumfoi bindshëm 4-2 në finalen e “Luzhnikit” në Moskë ndaj Kroacisë.

Një finale e çmendur, e cila prej dekadash të tëra nuk prodhonte 6 gola dhe emocione të tilla.
Edhe pse ishin në disavantazh thuajse gjatë gjithë kohës, madje në një moment Franca ishte në avantazhin e 3 golave, kroatët kurrë nuk u dorëzuan në këtë finale, duke besuar deri në fund, i cili bëri që të largohen me kokën lartë dhe vendin e dytë në botëror.
Ndërsa tashmë Kupa e Botës është në duart e francezëve për të dytën e herë në histori. Triumfi i parë i tyre ishte 20 vite më parë, në Botërorin e shtëpisë për ta.
Kroacia e nisi mjaft mirë këtë ndeshje, duke qenë ajo më kërkuese, duke dashur të befasoi që në fillim Francën. Në 10 minutat e para të ndeshje ishin pikërisht kroatët ata që me Perisic e Rakitic u shfaqën rrezikshëm në portën e mbrojtur nga Lloris.
Ishte pikërisht Mario Mandzukic heroi i Kroacisë ndaj Anglisë, por finalja ka nisur tmerrësisht keq për kroatin, i cili në minutën e 18 ka shënuar autogol. Ishte një goditje dënimi dhe krosimi i Griezmann është devijuar pak nga kroati dhe Subasic është mposhtur.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here