ÇFARË MBETI NË THETH PAS “ZA FEST” (koment)

0
511

“Za fest” ishte aktiviteti qe organizohej per here te dyte ne Thethin e bukur. Nje vit me pare ky aktivitet terhoqi aq shume vemendjen e te gjithe Shqiperise saqe ne kete vit te dyte pasues te gjithe ishin shume kurioz ta shijonin nga afer.

Keshtu i madh e i vogel nga jugu ne veri moren rrugen te shkonin drejte Thethit te preknin nga afer nje organizim qe mund te quhej nje risi per kohet e sotme. Vlashent Sata qe do performonte muziken e tij, Ema Andrea aktorja e njohur shqiptare qe me zerin e saj karakteristik do i jepte “Za” legjendave te ka-hershme shqiptare etj. Natyrisht ne kete edicion te dyte mbeshtetese e ketij aktiviteti ishte edhe Bashkia Shkoder ku “Za fest” zgjati plot tre dite e tre nete.

Pa dyshim qe te gjithe u kenaqen duke shijuar aktivitetin natyren mahnitese te Thethit ushqimet e tij dhe ajrin e paster qe te deh e te mbush mushkerit. Tashme “Za fest” mbaroi e gjithe Shqiperia foli per te. Por cfare mbeti pas saj… e thjeshte mbeturina pa fund. U organizua nje aktivitet ne qiell te hapur, nje aktivitet ne natyre por qe me shume se cdo gje tjeter vec sa e ndoten ate.

Ashtu sic menduan ti riktheheshin koheve te vjetra me rrefenja e muzike tipike shqipatare pse ishte kaq e pa mundur per ta qe vendin ta linin ashtu sic e gjeten. Eshte nje imazh shume i turpshem per ne qe turistet e shumte qe marrin rrugen drejte Thethit te gjenjne nje panorame te tille. Eshte shume e turpshme per ne qe turistet e shumte ne vend qe te mahniten me bukurine e atij vendi te vendosin duart ne koke nga pirgjet me mebturina.

Eshte shume e turpshme per ne qe turistet e shumet ne nje vend unik si Thethi turistet e shumte te largohen me zhgenjim. Eshte shume e turpshme per ne qe ne syte e botes te paraqitemi ne kete menyre kaq te pa denje. Per shume kend fajin e kane organizatoret apo Bashkia Shkoder etj.

Jo fajin e kemi te gjithe sebashku qe e degraduam keshtu nje nga perlat me te magjishme te natyres te vendit tone. Kot te ankohemi per kushte e standarde qe bota i ka e ne jo sepse jemi po ne ato qe nuk levizim as gishtin e vogel per ta bere kete vend persembari.

Si perfundim “Vizitojeni dhe shijoni bukurite e Shqiperise por ama me mend ne koke”. Nuk ua ka fajin askush per demet qe lini pas por vetem vetja juaj ndaj pervec se te vizitoni Shqiperine mbajeni paster ate.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here