5 avantazhe fotografike të ofruara nga telefoni juaj celular të cilat nuk e dini [FOTO]

0
884

Zbuloni se si të bëni fotot më të mira me funksionet profesionale të aparatit tuaj celular. Imazhet nuk do të jenë të njëjta sërish!
Pjesën më të madhe e kohës ne kërkojmë të kemi inkuadrimin më të mirë, ndriçimin dhe sfondin kur bëhet fjalë për shkrepjen e fotove, por çfarë ndodh kur kushtet në të cilat ne gjejmë veten nuk janë ato të dëshiruara? Shumë herë do të donim të kishim një studio fotografike në dorë në mënyrë që fotot tona të dalin me cilësi dhe mprehtësi më të mirë të mundshme, tani, në sajë të teknologjisë mund të arrini rezultate të pabesueshme në çdo skenar.
Pajisja e re anije nga Huawei premton fotot më të mira për shkak të sistemit të saj mbresëlënës të tre kamerave Leica, të drejtuar nga Inteligjenca Artificiale dhe një lente 40 megapixel. Ju mund të bëheni fotograf profesional pavarësisht nga kushtet e ndriçimit ose nga skenari ku jeni.
Fotografi të zgjuara: A e dini se telefoni juaj mund të njohë më shumë se 19 skena dhe objekte? Kjo pajisje konfiguron në mënyrë inteligjente aparatin për t’ju dhënë foton më të mirë në çdo rast. Nuk ka rëndësi nëse kapni një portret, peisazh, lulet, qentë, macet, ujëvarat ose fotot e qiellit, kjo teknologji njeh secilën prej këtyre situatave dhe më shumë, duke ju ndihmuar për të marrë një pamje më të mirë të mundshme.

Bëni fotografi si një profesionist: Nëse doni të bëni foton tuaj në nivelin e ardhshëm, sigurohuni që të përdorni opsionin për të ruajtur në formatin RAW, që është një version i fotografisë së pakompresuar me më shumë ngjyra, duke e bërë atë të përsosur për redaktimin dhe post- prodhimin e nivelit profesional.

Portrete me opsionin ‘Portrait’: Mund të përdorni Modalitetin Portret që arrin të krijojë një efekt të turbullirave në sfondin që rrethon subjektin në plan të parë (i quajtur edhe bokeh), duke drejtuar vëmendjen e fotografisë personit të portretizuar.
Megjithatë, përveç modalitetit të portretit, ekziston edhe modaliteti i hapjes, i cili prodhon atë efekt të bukur të fokusit pas subjektit, por me mundësinë e përshtatjes se si do të duket pamja e sfondit të fotografisë, madje edhe pasi të jetë bërë, në varësi të shijes tuaj. Ju mund të turbulloni subjektin dhe të fokusoni sfondin, sikur të kishit një aparat fotografik me lentet profesionale duke i dhënë asaj një prekje shumë më artistike.


Përdorni Modalitetin Profesional për të qenë në nivelin e ardhshëm: Ky lloj i telefonit inteligjent integron sisteme kamera të bashkë-zhvilluar me Leica, e cila lejon përdorimin e Profesional Mode për të rregulluar vlerat e imazhit manualisht. Kontrolloni shpejtësinë, hapjen, ekspozimin dhe fokusimin në simpati tuaj.

Theksoni ngjyrën e fotove pa nevojën e redaktimit: Sistemet e kamerave ofrojnë veçori unike, të tilla si mënyrat e ndryshme të ngjyrave që mund të aktivizohen brenda aplikacionit të kamerës. Kur merrni foto, thjesht shtypni ikonën e kornizës për të treguar një meny që do të na japë mundësinë të zgjedhim midis mënyrës standarde, ngjyrave të mprehta dhe ngjyrave të ndritshme. Këto do të japin një pamje shumë të veçantë të stilizuar për fotografitë, duke i bërë ngjyrat të dalin më shumë në çdo goditje pa pasur nevojë ta redaktojnë atë në post-prodhimin.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here