Me sytë nga qielli! Ndodh edhe në Shqipëri, shihni sa i bukur duket eklipsi hënor [VIDEO]

0
1113

Eklipsi më i gjatë i shekullit, i njohur si hëna e përgjakur, ka disa minuta që ka filluar.
Ky fenomen është shfaqur edhe në Shqipëri. Toka vendoset në vijë të drejtë me diellin dhe hënën, duke prodhuar kështu një nga fenomenet hapësinore më spektakolare Gjatë këtij eklipsi, hëna, sateliti i vetëm natyror që ka Toka do të ndryshojë nga e argjendtë në një të kuqe kërcënuese, për shkak të bllokimit të dritës së diellit nga hija e tokës dhe ekspozimit të planetit mars.
Ja disa pamje nga kryeqyteti

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here