Blindohet kufiri me Shqiperinë, mobilizohet ushtria e Malit të Zi

0
292

Edhe pse FRONTEX pak dite me pare raportoi se fluksi i emingranteve qe i drejtohen bashkimit europian ka pesuar renie krahasuar me te njejten periudhe te nje viti me pare, Malin e Zi ka perforcuar masat. Mengjesin e se premtes Ministria e Mbrojtjes e vendit fqinj njoftoi se tashme ushtria ka marr ne kontroll kufirin me Shqiperine.

Anëtarët e Ushtrisë së Malit të Zi do të jenë të angazhuar në kontrollin e zonës kufitare dhe kufirit shtetëror me Republikën e Shqipërisë në zonën e kalimit kufitar Bozaj. Patrullat e përziera të Policisë dhe të Ushtrisë së Malit të Zi, do të kryejnë kontrolle në mënyrë për të parandaluar kalimin e paligjshëm të kufirit shtetëror me Republikën e Shqipërisë, dhe aktivitete të tjera të paligjshme në kufi dhe në zonën kufitare.

Kjo nuk eshte hera e pare qe Mali i Zi shpreh shqetesimin lidhur me rritjen e emingranteve te paligjshem qe nepermjet Shqiperise, kalojne kufirin per ne Mal te Zi e me pas per ne vendet e BE-se.

Pak muaj me pare, qarkulloi dhe idea e ndertimit te nje muri pergjate kufirit.Por ne ate kohe u hodhe poshte si nga pala shqiptare ashtu dhe nga ajo malazeze. fakt, eshte qe tashme ushtria ka zbritur ne terren.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here