“ROMANCË” NË PEDONALEN TE URA E BUNËS…(foto)

0
391

Ne Shkoder natyrisht qe ka plot vende te bukura dhe tipike per tu vizituar. Disa prej tyre jane kalaja Rozafa, shtepia muze “Oso Kuka”, dy pedonalet e ketij qyteti qe tashme jane edhe dy nga vendet kryesore qe pervec qytetareve frekuentohet masivisht edhe nga turistet si vendas Dhe te huaj. Le te ndalemi pikerisht tek pedonalet Dhe me saktesisht tek ajo e njohur si pedonalja te ura e Bunes.

Ajo eshte nje nga destinacionet thujase te gjithe shkodraneve te cilet kalojne pasditet e tyre ne freskun e asaj zone. Natyrisht qe problemet nuk mungojne duke nisur nga shitesit ambulanti qe shesin ne te dyja anet e kesaj pedonaleje mebturinat qe kane saltuari molon e si te mos mjaftonte nje problematike e vazhdueshme eshte edhe ndricimi. Shpeshhere kjo pedonale eshte kthyer ne piken perfekte per ngjarje te ndryshme si grabitje ku duhet theksuar fakti se pavaresisht qe prezenca e policise ne kete zone eshte e domosdoshme ato ne fakt mund te quhen se jane si nje “Rulete Ruse” varet se kur qellojne te jene prezent.

Ku per hire te se vertetes prezenca e patrullimit te policise ne kete pedonale mund te numerohet me gishtat e njeres dore. Por le ti rikthehemi mungeses se ndricimit kjo ne fakt mjafton te besh nje xhiro dhe degjon komente nga me te ndryshmet nga kalimtaret te cilet ankohen se nuk shohin kane frike se mos behen pre e ndonje grabitjeje apo edhe larg qofte edhe ndonje perdhunimi apo vrasjeje duke marre parasyshe se aty asgje nuk shihet. Ajo qe “ngushellon” sado pak qytetaret shkodrane qe e frkuentojne pedonalen e ures se Bunes jane baret dhe restorantet ku me ndricimin e tyre i japin pak drite. Shkodër.Info percjell disa foto ku shihet qarte ky shqetesim madhor.

Natyrisht qe Shkodra ka probleme edhe me te medha por edhe kjo situate qe ne Po paraqesim a nuk ngjan me nje “Kronike te paralajmeruar”. Gjithesesi duke shpresuar qe kjo gje ta marre nje rrugzgjidhje e mos te ndodh ndonje gje e pakendshme pasi te gjithe e dime se ata qe e kane per detyre te merren me te tilla problematika “Bejne nje vesh shurdh e nje sy qorr” pasi fundja fokusi kryesor i joni per momentin eshte marrja apo jo e 20 emigranteve qe kane zbarkuar ne Itali.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here