PERKUJTOHET 74-VJETORI I VRASJES SE PREK CALIT

0
975

74 vite me pare kelmendasit, nje nder ta edhe heroi kombetar Prek Cali luftuan duke u perballur me nje nga diktaturat me te egra qe po instalohej ne Shqiperi pas luftes se dyte boterore.

Kjo i kushtoi shume zones se Kelmendit por dhe Malesise se Madhe pasi gjate kesaj lufte qe zgjati per rreth nje muaj u bene shume internime burgosje dhe mbi 80 pushkatime.

Gjatë kohës së fashizmit, ai përkrahu fuqimisht bashkimin e trojeve etnike në Veri si dhe mbrojti kufirin në Jug nga Greqia, por asnjëherë nuk i shërbeu fashizmit. Levizja e pare antikomuniste e

15 shkurtit te vitit 1945 shenoi edhe nisjen e levizjeve tjera qe kishim qellim rrezimin e diktatures qe po vendosej ne Shqiperi.

Kete te hene u vendosen kurora me lule prane bustit te Prek Calit ne qytetin e Shkodres ne perkujtim te kesaj ngjarjeje qe ka lene gjurme ne histori. Nen kujdesin e famullitarit te Kelmendit Pader Gjon Kalaj,

Kelmendasit ne kete pervjetor kujtuan dhe nderuan figuren e Prek Calit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here