10 qytetet më të shtrenjta në botë

0
284

Një listë me 10 qytetet më të shtrenjta në botë sapo është publikuar nga Economist Intelligence Unit’s 2019 Worldwide Cost of Living Survey dhe vendi i parë nuk i takon një qyteti të vetëm, por tre destinacioneve.

Parisi, Singaporti dhe Honh Kongu janë tre qytetet më të shtrenjta në votë.

Parisi qëndron në top-dhjetëshe që prej vitit 2003, ndërkohë që Hong Kongu u ngjit me tre pozicione nga lista e vitit të kaluar.

Studimi i përvitshëm vlerëson koston e 150 artikujve të ndryshëm në 133 vende anembanë botës, ku nga lista shihet që më të shtrenjta janë qytetet aziatike dhe ato europiane.

Lista e plotë:

Në vend të parë: Paris,

Singapor

dhe Hong Kong.

Në vend të dytë: Zyrih, Zvicër

Në vend të tretë: Gjeneva, Zvicër

Osaka, Japoni

Në vend të katërt: Seoul, Koreja e Jugut

Kopenhagen, Danimark

dhe New York

Në vend të pestë: Los Angeles 

Këtu mund të lexoni për 10 qytetet europiane më të përballueshme për t’u vizituar.

Burimi: CNN

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here