Protestuesi i plagosur mbahet me pranga në Spitalin e Traumës (FOTO)

0
424

Disa orë pas protestës që opozita e bashkuar zhvilloi mbrëmjen e djeshme, ish-deputetët e PD janë nisur drejt spitaleve dhe komisariateve për të treguar mbështetje ndaj pjesëmarrësve në tubim që janë arrestuar ose kanë mbetur të plagosur.

Ish-deputeti i Dibrës, Xhemal Gjunkshi ka publikuar në Facebook disa foto nga spitali i Traumës, ku shihet një i ri i lënduar në shtrat, por i prangosur në njërën dorë.

I shoqëruar edhe nga kolegu i tij Bardh Spahia, demokrati tregon se ky veprim është në kundërshtim me ligjin, ndërsa policia tentoi sipas tij t’i pengojë edhe ata vetë të vizitojnë të riun e lënduar.

“Dhunë shtazarake e policisë kundrejt qytetarëve protestues. Janë me dhjetëra rastet e keqtrajtimit dhe dhunimit të qytetarëve të ndaluar. Ne ishim dhe pamë nga afër protestuesit e dhunuar në urgjencën e spitalit të traumës . Policia , e pa aftë për të ndaluar bandat e krimit të organizuar, ne kundërshtim me ligjin, mban të lidhur me pranga qytetarin në kushtet e shtrimit spitalor dhe tenton të na pengojë edhe neve”, shkruan Gjunkshi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here