Per shkodren.., dhe shkodrant

0
101

Tash po shkruj per nji qytet
gjithkush dan vendin e vet
du me shkru per shkodren nane
se u ba kohe qe e kam lane
Shkodra e jone ajka e shqipnis
nana e kanges dhe poezi
n’daç per sport n’daç per humor
si shkodrant me gjete asht zor

 
Shkodra jone qytet i lashte,
qysh n’kohet e shpijave me kashte
n’hymje t’shkodres, ashiqare
asht Rozafa mije vjeçare
si shqiponja me dy krena
shndrite kalaja me bedena
taraboshit ja shef hunden
n’mes ka drinin dhe bunen
pa permend liqe e dete
si ky vend asht veshtire me gjete

 
Si shkodrant ka njerez pak
popull qefli dhe per marak
jena popull fukara
por ma qef ban ai qe s’ka
na bajme qef der sa t’na vin deka
pa shku n’pabe e n’diskoteka
me pak meze e raki rrushit
dhe dy tri kange te Shyq Alushit

 
Per humor na kan lakmi
jena prap ma t’miret n’shqipni
nji shkodran me ba humor
ne mos daç do t’qeshesh me zor
Edhe n’sport ma e mira e t’tanve
asht vllaznia e shkodranve
si n’futboll, boks edhe not
kundershtart k’tu lodhen kot

 
As per plazh nuk ja lam kuje
jena t’rritun me beth n’uje
Vajzat e bukra ku s’shkon ma
t’knaqet syni veç me i pa
tana t’bukura por si mise
por kerkujt nuk ja bajme hise
jashta shkodre nuk i qesim
na veç blejme e kurr nuk shesim

 
Dhe s’po flas shum per tregtar
se prap Shkodra ktu xen vend t’par
tan bertasin me za t’nalte
hajde krap i rritur ne balte
mall hajrit e pa hile
por kujdes se ta fusin n’kile
me pak fjale shum mos m’u zgjate
t’bajne me zor me ba shamate
 
Por na jena njerez t’urt
kurr per sherr s’perdorim durt
por kadal avash-avash
i lajm hesapet me kallash
dal kadal tash per me i dhan fund
s’po permendi ktu ndonji katund
 
Tjeter gja s’di ça me thane
kjo asht Shkodra me shkodran
 
shkodradaily.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here