Thithni vodka nga balonat, trendi i ri i rrezikshëm që është shumë i popullarizuar në mesin e të rinjve britanikë

0
116

Një modë e re po bëhet e njohur në mesin e të rinjve që frekuentojnë disqet britanike: thithja e vodka nga balonat. Djemve duket se u pëlqen, por ekspertët paralajmërojnë: është e rrezikshme!

Kushton vetëm 5 paund dhe sipas të rinjve britanikë është diçka vërtet argëtuese. Ne po flasim për praktikën e thithjes së vodka të avulluar nga balona që ofrojnë lokacione të ndryshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Ideja erdhi nga kompania amerikane Vapshot e cila prodhoi makina të afta për të shndërruar vodka Ciroc në një mjegull të hollë. Shpirtrat e shndërruar në gaz më pas futen në një tullumbace që njerëzit mund të mbajnë rreth dhomës dhe thithin sipas dëshirës.

Kompania krenohet se kjo ide do të jetë “e ardhmja e industrisë së alkoolit” dhe se është një mënyrë më e sigurt për të konsumuar alkool. Autoritetet shëndetësore britanike, megjithatë, nuk mendojnë aspak kështu dhe kanë paralajmëruar tashmë që kjo mënyrë e re mund të shkaktojë probleme serioze shëndetësore për njerëzit.

Por cilat janë rreziqet? Problemi është se në këtë mënyrë alkooli është në gjendje të hyjë në qarkullimin e gjakut më shpejt sesa do të ishte në gjendje ta bënte në një mënyrë tjetër. Efektet janë pothuajse të menjëhershme dhe zgjasin rreth 20 minuta.

Ndërsa Andreë Scott-Clark, drejtor i shëndetit publik për Këshillin e Qarkut Kent, paralajmëroi:

“Thithja e avullit të vodkës në balona është sigurisht diçka që nuk do të rekomandonim sepse mund të jetë jashtëzakonisht e dëmshme si për shëndetin afatshkurtër ashtu edhe për atë afatgjatë. Ajo siguron një lëshim pothuajse të menjëhershëm të alkoolit në rrjedhën e gjakut dhe në tru, duke anashkaluar metabolizmin dhe efektet ndihen shumë shpejt. Rritja e përthithjes mund të dëmtojë trurin dhe është një rrezik i veçantë për adoleshentët dhe të rinjtë, sepse trurin e tyre nuk kanë përfunduar ende në zhvillim “.

Përkundër kësaj, prodhuesi thotë se është i bindur për sigurinë e asaj që propozon, duke marrë parasysh që nuk ka prova të rrezikut të kësaj praktike.

© 2019, Pozitivi. All rights reserved.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here