Ka fyer Erdoganin, dënohet me 10 vite burg udhëheqësja e opozitës turke

0
152

Kryetarja e partisë kryesore opozitare të Turqisë në Stamboll u dënua me gati 10 vjet burg të Premten me një varg akuzash përfshirë “propagandën terroriste” dhe fyerjen e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan.

Akuzat kanë të bëjnë kryesisht me deklaratave që Canan Kaftancioglu, i Partisë laike të Popullit Republikan (CHP), bëri midis 2012 dhe 2017.

“Vendimet nuk merren në gjykata, por në pallatin (presidencial)”, u tha ajo qindra përkrahësve jashtë gjykatës pas gjykimit.

Kaftancioglu, një mjeke me profesion, luajti një rol kryesor në fitoren tronditëse të kryetarit të ri të CHP të Stambollit Ekrem Imamoglu në fillim të këtij viti – hera e parë që partia e Erdogan kishte humbur pushtetin në qytetin më të madh të Turqisë për 25 vjet.

“Ky gjyq ka për qëllim të ndëshkojë Stambollin dhe ata që ndihmuan fitoren e popullit të Stambollit. Unë kurrë nuk do të heq dorë nga idetë dhe bindjet e mia. Ata mendojnë se mund të na trembin, por ne do të vazhdojmë të flasim,” tha ajo.

CHP tha se dënimet duhet të konfirmohen nga një gjykatë apeli përpara se Kaftancioglu të dërgohej në burg.

Ndër postimet që bënt në rrjetet sociale të përdorura nga prokuroria kundër Kaftancioglu ishte njëri në të cilin ajo kritikoi vdekjen e një djali 14-vjeçar të goditur nga një granatë gazi lotsjellës gjatë protestave masive “Parku Gezi” e vitit 2013.

Postimi i saj kritikon gjithashtu reagimin ndaj grushtit të shtetit të vitit 2016.

Ajo mori dënime me pesë akuza, përfshirë 20 muaj për “poshtërim” të shtetit, 18 muaj për “fyerje të një zyrtari publik”, 28 muaj për “fyerje të presidentit” dhe 32 muaj për “nxitje të njerëzve për për urrejtje”.

“Propaganda terroriste”, për të cilën asaj iu dha 18 muaj, konsistonte në citimin e një anëtari të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila lufton një kryengritje të përgjakshme kundër shtetit që nga viti 1983.

– “Liria e shprehjes” -Në aktvendimin e tyre, gjykatësit thanë se nuk po i pezullojnë dënimet sepse Kaftancioglu nuk kishte treguar pendim.

Ata përmendën faktin që ajo kishte lexuar një poezi të famshëm të Turqisë Nazim Hikmet pas një seance të mëparshme, e cila nënvizon besimin e saj se gjykatat nuk ishin të paanshme. Ajo e përsëriti atë të Premten.

“Nuk është zakoni im / Të betohem për një postier / Një po / njeri ose Ose të rrah një shërbëtor kur jam i çmendur në master”, recitoi ajo.

Grupet e të drejtave akuzojnë Erdoganin për përdorimin e gjyqësorit si një mjet politik, veçanërisht pasi mijëra gjyqtarë u spastruan pas një përpjekje për grusht shteti në 2016.

Erdogan doli kundër Kaftancioglu pasi ajo u emërua në karrigen e Stambollit në vitin 2016.

“Të fyesh vlerat e kombit tonë, historia dhe kultura nuk është politikë. Emri i tij mund të jetë vetëm armiqësi e kombit, “tha ai, duke theksuar qëndrimet e saj kundër tij, sipas gazetës Hurriyet.

Dënimi erdhi vetëm disa orë pasi Ministri i Drejtësisë Abdulhamit Gul mbajti një konferencë shtypi në Ankara me temën e një pakete të afërt të reformave gjyqësore.

“Paketa jonë e parë e reformës gjyqësore përfshin rregullore që sigurojnë më tej lirinë e mendimit dhe të shprehjes, eliminojnë arbitraritetin në arrest dhe ndryshimet në zbatim,” tha Gul, sipas faqes së lajmeve Bianet.

(F.GJ/FAXWEB.AL)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here