VIDEO/ Ushqimi i pazakontë i një restoranti, ‘ajër i pjekur’

0
135

Një restorant italian ka dalë me një meny krijuese për të ushqyer klientët dhe njëkohësisht për t’u kujdesur për kaloritë e tyre dhe… ka ofruar, ajër të skuqur.

E njohur si ‘Aria Fritta’, ‘Ajër i Pjekur’ në italisht, gjella tërheqëse që shërbehet nga Feva Restaurant në Castelfranco Veneto, në veri të Italisë, është krijuar për të kapur thelbin e të qenit jashtë dhe të thithni ajër të pastër.

Trajtimet e freskëta në të vërtetë janë bërë nga lëkurë tapioke e cila së pari është zier përpara se të piqet dhe skuqet më tej.

Pasi të jenë tharë plotësisht për të hequr vajin, format e lehta më pas injektohen me nivele të ulëta të ozonit për 10 minuta.

Kuzhinierët thonë se procesi jo vetëm që u jep trajtimeve një aromë të veçantë, por u jep atyre një shije të lartë e të rrallë të borës dhe ajrit të pastër për të cilin veriu i Italisë njihet.

“Qëllimi është të kujtojmë aromën e ajrit të pastër.” Tregojnë punonjësit e restorantit.

Trajtimi i pazakontë u ofrohet për habinë e mysafirëve si një meze pa kosto si ekstra nga restoranti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here