”Me kërkesë të miqve ndërkombëtarë”, Krasta poston mesazhin e fortë për lirinë e gazetarëve (Video)

0
143

“Edhe gazetari i fundit i lirë ka mirënjohjen time”, kjo është dekarata e bërë pak kohë më parë nga gazetari Adi Krasta, të cilën e ka rikthyer sot në rrjetet e tij sociale, teksa fsheh dhe një mesazh tjetër. Krasta shprehet se këtë video e ka ripostuar me kërkesë të miqve ndërkombëtarë, po pa specifikuar se cilët janë ata.

‘’Monologu hyres i programit “A” te dates 22 Prill, 2019. E ripostoj me kerkese te miqve ndërkombëtarë”, shkruan gazetari në postimin e tij në Facebook.

Ditëve të fundit edhe raporti i OSBE OHDIR për zgjedhjet e 30 Qershorit, theksonte se mediat në vendin tonë janë të kapura nga qeveria, dhe mungojnë gazetarët e pavarur.

Krasta ishte një nga të paktët që në emisionet e tij godiste qeverinë Rama, veçanërisht me monologjet e tij hyrëse në nisje të programeve.

Po mesa duket pikërisht kjo ‘liri’ për ti thënë të vërtetat, bëri që ai të largohej nga televizioni ku punonte, pas indicieve të shprehura se kjo ishte një kërkesë e kreut të qeverisë ndaj pronarit të tv-së.

(E.K/Faxweb.al)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here