“Bomba” e Ilir Metës: Jap dorëheqjen, nëse “Venecia”…

0
189

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka bërë një deklaratë të fortë, teksa ka folur për Komisionin Hetimor Parlamentar të ngritur nga mazhoranca për të hetuar vlefshmërinë e dekreteve të tij për të rrëzuar 30 qershorin si datë zgjedhjes vendore.

I pyetur në studion e “Syri.net”, nëse do të jepte dorëheqjen nga posti i Presidentit, nëse Komisioni i Venecias del në përfundimin se ai ka shkelur Kushtetutën, Kreu i Shtetit ka deklaruar hapur se do ta dorëzonte patjetër detyrën.

“Nëse Venecia thotë që Ilir Meta ka shkelur Kushtetutën, patjetër që do ta jap dorëheqjen. Unë kam dhënë dorëheqjen kur kam qenë kryeministër për një gjë që nuk kishte lidhje fare me mua.

Të thotë Komisioni i Venecias që Presidenti ka shkelur Kushtetutën dhe unë të rri president? Kurrë në botë. Por kjo është qesharake, se thonë “ka çdekretuar”.

Unë kam bërë një punë normale, kam çdekretuar dekretin që kam nxjerrë vetë. Ky është një dekret ekskluziv i Presidentit”, ka thënë Meta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here