Ndodh në Indonezi/ Qielli kthehet në ngjyrë të kuqe, 21-vjeçarja shkrep fotot fantastike

0
131

Qielli mbi provincën indoneziane u kthye në ngjyrë të kuqe gjatë kësaj fundjave, si shkak i zjarreve të përhapura të pyjeve që kanë pllakosur pjesë të mëdha të vendit.

Këtë vit zjarret në Indonezi krijojnë një erë të keqe që mund të përfundojë duke mbuluar të gjithë rajonin e Azisë Juglindore.

Një ekspert i meteorologjisë tha për BBC-në se qielli i pazakontë u shkaktua nga një fenomen i njohur si “shpërndarja e Rayleigh.”

Eka Wulandari banorja nga fshati Mekar Sari në provincën Jambi, fotografoi momentin kur qielli ishte i kuq, duke realizuar kështu një set të plotë fotografik.

21-vjeçarja postoi fotografitë në faqen e saj në Facebook, dhe që në atë moment janë parë nga më shumë se 34,000 njerëz.

Ndërkohë 21-vjeçarja ka,treguar për BBC, se shumë indonezian se shumë njerëz në internet kishin dyshuar nëse fotot ishin të vërteta./BBC/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here