FOTO/ I gjenden 13.5 ton ar dhe 37 miliard dollarë, ja ku i mbante ish-zyrtari komunist

0
223

Ish-kryebashkiakut të Pekinit, 58- vjeçari Zhang Qi, i janë gjetur në bodrumin e shtëpisë,13.5 ton ar dhe 37 miliardë dollarë.

Mediat raportojnë se dyshohet, se ai ka në pronësi edhe shumë banesa luksoze.

Nëse shpallet fajtor për krime ekonomike, do të përballet me dënimin me vdekje.

Zhang Qi ishte sekretari i Komitetit të Partisë Komuniste të Haikou, kryeqyteti rahinor i Hainan dhe po hetohej nga Komisioni Kombëtar i Mbikëqyrjes.

Sipas raporteve, të paktën 120 persona me pozitë në Kinë janë zbuluar në hetime të ngjashme, përfshirë oficerë ushtarakë dhe ekzekutues të lartë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here