“Gjermania ka rezerva ndaj Shqipërisë”, Angela Merkel shfaqet pa entuziazëm: Nuk diskutohet anëtarësimi…

0
180

Kancelarja gjermane Angela Merkel e cila ka mbajtur një konferencë për shtyp me median pas përfundimit të samitit të 28 vendeve të BE-së të mbajtur në 17-18 tetor në Bruksel e pyetur për ‘problemet’ që sjellin shqiptarët në vende si Franca dhe Gjermania ka deklaruar

Bëhet fjalë për çeljen negociata me shqipërinë në fakt, jo anëtarësim, ata duhet të përballen me disa kushte që kemi vendosur. Në Shqipëri vazhdojnë të ekzistojnë shumë probleme, megjithatë Shqipëria ka dhënë maksimumin përsa i përket emigracionit. Për Shqipërinë pati disa vende të BE-së që kundërshtuan hapjen e negociatave. Por kur bëjmë premtime patjetër që duhet ti mbajmë ato dhe nuk duhet t’u kthejmë shpinën. Në fakt unë dua që dy vendet t’i bashkohen sa më shpejt Unionit Evropian“, u shpreh kancelarja Merkel.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here