Ekspertët Zbulojnë 10 Mënyra për të Mos u Mashtruar nga Restorantet

0
111

Ka disa mënyra me të cilat restoranti juaj lokal mund t’ju bëjë të shpenzoni më shumë para sesa duhet. Ndonjëherë, ju gënjeheni të blini ushqim me një çmim më të lartë sesa ia vlen. Herë të tjera, ju përfundoni duke blerë më shumë ushqim nga sa do të hanin normalisht. Ajo që mund t’ju befasojë është se disa nga këto vende kanë provuar dhe metoda të vërteta, nën hundën tuaj, për t’ju bërë që të shpenzoni para. Dhe kurrë nuk do ta imagjinonit se ata do të përpiqeshin t’ju manipulonin.

Ne duam t’ju ndihmojmë të bëni zgjedhje të mira, kështu që ne po ndajmë mënyrat e ndryshme me të cilat restorantet mund të mashtrojnë klientët e tyre.

Iluzioni ‘Delboeuf’

Me siguri i keni parë ato ilustrime ku 2 forma kanë të njëjtën madhësi, por duken ndryshe.

Restorantet e përdorin këtë iluzion: shërbimi i porcioneve në pjata të mëdha ndihmon klientët të mendojnë se po u seviret një vakt i madh, edhe kur e njëjta sasi ushqimi mund të vendosej lehtësisht në një pjatë më të vogël.

Anasjelltas, fakti që ka akoma hapësirë mund t’ju bëjë të mendoni se keni hapësirë për më shumë ushqim.

Edhe e kundërta është e vërtetë: mund t’ju ofrojnë pjata të vogla për t’ju bërë që të hani më pak ushqim.

Truket e madhësisë

Le të themi se ju merrni një pije me gaz ndërsa jeni jashtë duke ngrënë. Pija mund të shërbehet në një gotë të hollë sepse njerëzit i shoqërojnë gjërat e holla me të qenit të gjatë. Për shkak të kësaj lidhjeje ata mund të supozojnë se po marrin më shumë për sasinë që kanë paguar, kur në të vërtetë mund të marrin më shumë nëse do të kishin një gotë më të gjerë. Me fjalë të tjera, nëse ju ofrohen rimbushje falas, shfrytëzojini ato.

E bëjnë ushqimin të duket më i shtrenjtë nga sa është në të vërtetë

Kur hani ushqim, mund të duket se ka shije më të mirë kur përdorni pirunj, thika dhe lugë prej argjendi në vend të plastikës, pavarësisht se është i njëjti ushqim. Sa më me stil të jetë ushqimi, aq më i mirë do të mendoni se shijon.

Tarifa “opsionale” e shërbimit

Për disa vende, është e zakonshme të lini një bakshish për shërbimin, nëse ata ofruan një shërbim të shkëlqyeshëm. Ajo që mund të mos e dini është se disa vende tashmë vendosin në faturën tuaj një tarifë “opsionale” për shërbimin.

Jo vetëm që klientët do të turpërohen për ta vënë këtë gjë në diskutim nëse synojnë të paguajnë më pak, por shumica as që e kuptojnë se kishte një tarifë shtesë dhe shtojnë edhe një bakshish shtesë.

Në disa raste, madje, njerëzit e shërbimit mund të pyesin nëse dëshironi të shtoni bakshishin kur tarifa e shërbimit është paguar tashmë.

Riciklimi i bukës falas

Shumë punonjës të restoranteve e pranojnë këtë zakon: nëse klientët nuk e mbarojnë bukën falas të shërbyer si meze, ajo do të kursehet, do të ngrohet dhe do të vendoset në shportat e së nesërmes.

Disa vende, për leverdinë e tyre, bëhen paksa më kreative, duke e servirur bukën të thekur me supë ose me produkte ushqimore të ngjashme.

Truket e menusë

Duke i hedhur një shikim menusë ndihmon normalisht që njerëzit të zgjedhin atë që dëshirojnë për të ngrënë, por ka disa hile që restorantet i përdorin për të manipuluar klientët.

Artikujt me çmim më të lartë mund të reklamohen të parat ose të theksohen. Çmimet gjithashtu mund të renditen pa një shenjë dollari, gjë e cila është zbuluar se i bën njerëzit që të anashkalojnë çmimin.

Blerja dhe shitja e ushqimeve të ngrira

Të gjithë e duan komoditetin e porositjes së ushqimit në vend që ta gatuajnë vetë … madje edhe restorantet. Disa restorante kanë pranuar që, me kalimin e viteve, ata kanë porositur pjatat e tyre nga shitësit, dhe vetëm sa i kanë ngrohur paksa për klientët e tyre. Me fjalë të tjera, ju mund të keni blerë një darkë të ngrirë me cilësi të lartë.

Muzika klasike në sfond

Lloji i muzikës që luhet në një restorant mund të ketë një ndikim më të fortë nga sa mendoni tek njerëzit. Muzika klasike, për shembull, mund t’i ndihmojë njerëzit të ndjehen më të pasur, gjë që nga ana tjetër i bën ata më të gatshëm të blejnë më shumë ushqim.

Ngjyrosja artificiale e ushqimit tuaj

Salmoni është i shijshëm dhe i shëndetshëm, kështu që është një pjatë popullore që përgatitet shpesh kur njerëzit dalin jashtë për të ngrënë. Sidoqoftë, mund të jetë pak më e popullarizuar për restorantet.

Për të qenë më të disponueshëm, shumë vende e porosisin salmonin e tyre nga fermat, të cilat mund t’i ushqejnë peshqit e tyre me anë të një dietë jo të shëndetshme, duke bërë që ata të krijojnë një ngjyrë gri.

Për shkak të kësaj, shumë vende e ngjyrosin peshkun për ta bërë atë të duket më i freskët sesa është në të vërtetë.

Vendosja e emrave “special” të ushqimit

Kur menuja është e mbushur me emra “tërheqës”, ndihmon në ndërtimin e një lloj besnikërie mes gatimit dhe klientëve. Pothuajse çdo vend shet sanduiçe, dhe ato shpesh janë e njëjta gjë pa marrë parasysh se ku i merrni, por ju shkoni në vendin tuaj të preferuar sepse thjesht ju pëlqen të shkoni atje.

Kur shkoni në një restorant, ju paguani për përvojën, si dhe ushqimin. Emrat shumëngjyrësh, madje edhe në një gjuhë të huaj, janë zbuluar se rritin shitjet me një të tretën. “Chicken Française” tingëllon më klasike sesa kotoletë pule … që të mos ia nisim me faktin që as frëngjisht nuk është.

Cilat janë disa mënyra të tjera me të cilat mendoni se restorantet mund t’ju mashtrojnë? Ju lutemi ndani mendimet tuaja me ne në komente!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here