FOTO – Tirana e vjetër dhe Tirana e re. Ja si ka evoluar kryeqyteti dhe disa nga lagjet e tij

0
144

Brezi i vjetër do ta quante udhëtim në kohë këtë galeri fotosh te Tiranes komuniste dhe asaj demokratike. Tranformimet politike dhe sociale morën me vete edhe shume ndryshime infrastrukturore te kryeqytetit të shqiperisë, Tiranës.

Brezi i tretë më shumë, ndersa i riu më pak kane qenë deshmitar te tranformimeve ndër vite qe i janë bërë sheshit më të madh të shqiptarëve Sheshit “Skënderbej”, por edhe lagjeve te tij nga kafe “Flora” dhe zona të tjera në kryeqytet

Një debat i madh është hapur sa herë ka pasur ndryshime te tilla. Debatet vinin nga mbrojtësit e trashegimisë që “përplaseshin” me arkitektet modern të kohës së sotme. Këto foto do bëjnë për vete shumë nostalgjike që kanë jetuar në këto lagje.

Ndërsa brezi i ri shijon live Tiranen që kemi sot.

R.G/ Dosja.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here