“Nuk kemi luksin të shihemi me syzet e diplomacisë”, Albin Kurti reagon pas vizitës në Tiranë: Duhet të flasim njëzëri

0
142

Kreu i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas vizitës që bëri ditën e sotme në Tiranë ku u takua me drejtuesit më të lartë të shtetit ndërsa tregon edhe për rreth çështjeve që ka diskutuar me ta.

Kurti ka dhënë në hyrje të shrkumit të tij në Facebook një mesahzh të veçantë kur thotë se Kosova dhe Shqipëria nuk e kanë luksin ta shohin njëra-tjetrën me syzet e diplamacisë ndërsa shton se vizita e tij nuk ishte politikë e jashtme.

Kurti ka treguar se diskutimet për bashkëpunim me qeverinë shqiptare janë përqëndruar kryesisht në arsim dhe ekonomi. Ai thotë se këto janë fusha ku afrimi i Shqipërisë me Kosovën nuk toleron asnjë vonesë e pengesë.

“Për çështjet e rëndësisë kombëtare na duhet të flasim njëzëri”, shkruan ndër të tjera Kurti.

“Dekada e tretë e shekullit XXI duhet të sjellë një fillim të fuqishëm, si asnjëherë më parë, të bashkëpunimit e bashkërendimit Kosovë-Shqipëri”, vijon ai.

Reagimi i plotë:

Ishte vizita e parë si kryeministër jashtë Republikës së Kosovës, por nuk ishte politikë e jashtme. Ishte ceremoniale, por nuk ishte thjesht simbolike. Dy republikat tona nuk e kanë luksin ta shohin njëra-tjetrën me syzet e diplomacisë.

E falënderoj kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramën, për pritjen shtetërore e për diskutimin konstruktiv që patëm. Prej takimeve institucionale e marrëveshjeve mes Kosovës e Shqipërisë, jam i sigurt se shumë shpejt do të burojë një intensitet i ri bashkëpunimi ekonomik e arsimor, prandaj sot më shoqëruan në takim ministri i Financave, Besnik Bislimi, dhe ministrja e Arsimit, Hykmete Bajrami. Këto janë fusha ku afrimi i Shqipërisë me Kosovën nuk toleron asnjë vonesë e pengesë.

U dakorduam të krijojmë komisionin ndërshtetëror i cili i analizon ecurinë e 77 marrëveshjeve mes të dy vendeve tona dhe në fund të marsit, në Shkodër, kur të takohen dy Qeveritë tona të trajtojmë ecurinë e punës së deritashme e të përcaktojmë punën e re që duhet të bëjmë.

Takime të përzemërta e vëllazërore patëm edhe me presidentin, Ilir Metën, kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçin dhe kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Bashën, të cilët më përcollën urime për detyrën e re, e unë u shpreha nevojën për ndihmë e mbështetje. Shqipëria është e gatshme të kontribuojë për Kosovën, e Kosova është plot entuziazëm për një bashkëpunim të tillë. Për çështjet e rëndësisë kombëtare na duhet të flasim njëzëri.

Dekada e tretë e shekullit XXI duhet të sjellë një fillim të fuqishëm, si asnjëherë më parë, të bashkëpunimit e bashkërendimit Kosovë-Shqipëri. Nuk mohoj arritjet e së shkuarës, por jemi larg asaj çka dëshiron populli ynë, larg asaj që është brenda mundësive tona reale. Dy vendet tona janë prioritet i njëra-tjetrës dhe nuk ka çështje që presin, në asnjë fushë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here