Statuja e Krishtit në Brazil “vishet” si mjek

0
99
RIO DE JANEIRO, BRAZIL - APRIL 12: Aerial view of the illuminated statue of Christ the Redeemer as Archbishop of the city of Rio de Janeiro Dom Orani Tempesta performs a mass in honor of Act of Consecration of Brazil and tribute to medical workers amidst the Coronavirus (COVID - 19) pandemic on April 12, 2020 in Rio de Janeiro, Brazil. According to the Ministry of health, as today, Brazil has 22,169 confirmed cases of coronavirus (COVID-19) and at least 1223 recorded fatalities. (Photo by Buda Mendes/Getty Images)

Për të nderuar të gjithë punonjësit e shëndetësisë, të cilët janë në vijën e parë me koronavirusin, statuja e Krishtit në Brazil është ndriçuar me veshjet e mjekut. Ky imazhi i ri i statujës u shfaq për Pashkët, si vlerësim për mjekët, infermierët dhe personelin mjekësor.

Që prej shpalljes së pandemisë, statuja e Krishtit është ndriçuar dy herë. Herën e parë në këtë statuja u vendosën flamujt e vendeve të prekura nga koronavirusi.

/Ora News.tv/

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here