Meksika shet vilën e trafikantit “të qiejve”, paratë për luftën anti-COVID

0
221

Qeveria meksikane nxorri në ankand vilën e trafikantit Amado Carrillo Fuentes.

Shtëpia në kryeqytetin e Meksikës shitet për më shumë se 2 milion dollarë dhe të ardhurat do të shkojnë në shërbimin e shëndetit publik të Meksikës dhe luftën e tij kundër koronavirusit.

Carrillo Fuentes, i cili njihej si “Zoti i Qiejve”, vdiq në 1997 pas një komplikacioni pas një operacioni plastik.

Ai fitoi pseudonimin e tij për kontrabandën e sasive të mëdha të drogës me flotën e tij private të aeroplanëve.

Amado Carillo Fuentes ishte një nga trafikantët meksikan më të fuqishëm të drogë në vitet 1980 dhe 1990. Lindur në shtetin verior të Sinaloa, ai ishte nipi i një prej themeluesve të kartelit të Guadalajara, të cilit së shpejti iu bashkua.

Carillo Fuentes mësoi të pilotonte aeroplanët dhe më vonë do të përdorte njohuritë e tij për aeroplanët dhe rrugët e fluturimit për të zgjeruar biznesin e kontrabandës së drogës në qiell, duke i fituar atij pseudonimin.

Ai filloi duke kontrabanduar marihuanë por më vonë kaloi në kontrabandë kryesisht të kokainës nga Kolumbia përmes Meksikës në SHBA me flotën e tij të aeroplanëve.

Ai mori nën kontroll kartelin e Juárez pasi vrau shefin e tij, Rafael Aguilar Guajardo dhe ishte i njohur për egërsinë e tij.

Ai qëndronte jashtë syrit të publikut dhe rrallë ishte fotografuar. Në 1997, ai u shtrua në një spital meksikan me një emër të rremë për të bërë operacione plastike për të ndryshuar pamjen e tij dhe për të shmangur kapjen.

Ai vdiq si rezultat i një komplikacioni gjatë operacionit, i cili përfshinte liposuction që është heqja e dhjamit.

Autoritetet publikuan foto të rënda të trupit të tij për të kundërshtuar thashethemet se ai ishte akoma gjallë. Por gjendja e goditur e trupit do të thoshte se ai ishte pothuajse i panjohshëm, dhe publikimi i tyre vetëm nxiti thashethemet.

Kirurgët që kryen operacionin u vranë disa muaj më vonë. Trupat e tyre, të cilët treguan shenja torturash, ishin futur në fuçi vaji dhe të mbuluara me beton.

Vëllai i Amado Carrillo Fuentes, Vicente, dyshohet se mori udhëheqjen e kartelit të Juárez pas vdekjes së Amado.

Vicente Carrillo Fuentes u arrestua në Tetor 2014 dhe është në pritje të dënimit në një burg në Meksikë.

Nën sloganin “blejmë mall për të bërë mirë”, Indep, organi qeveritar meksikan i krijuar për të kthyer të ardhurat e krimit te njerëzit, vendosi shtëpinë e tij në ankand të dielën.

Kishte vetëm një ofertues për pronën luksoze në lagjen Álvaro Obregón dhe shuma që ai ofronte ishte rreth se 2.17 milion dollarë që Indep kishte shpresuar ta shiste atë.

Shtëpia ka një sipërfaqe rreth 3.500 m katrorë dhe përfshin një pishinë, xhakuzi, një bar dhe një bodrum vere, si dhe kopshte të gjera.

Përveç shtëpisë së Carrillo Fuentes, kishte edhe 143 lote të tjera për shitje në ankand, të mbajtura në pallatin presidencial.

Midis tyre ishin më shumë se 70 vetura, pesë aeroplanë, pesë shtëpi të tjera dhe më shumë se 100 sende me vlerë.

Në total, ankandi prej gjashtë orësh mblodhi 4,5 milion dollarë, shuma më të lartë që një ankand i Indep ka marrë deri më tani, tha organi qeveritar në një deklaratë. /Opinion.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here