FOTO/ Shembja e Teatrit Kombëtar në sytë e piktorit Avni Delvina

0
77

Piktori Avni Delvina në “ABC e mëngjesit” ka folur për shembjen e Teatrit Kombëtar duke e sjellë atë nëpërmjet krijimit të një pikture.

Delvina u shpreh se për të ky art është një formë e re e komunikimit dhe se më teatrin ai theksoi se po “shlyen” një lloj borxhi ndaj historisë apo Atdheut.

“Pavarësisht se ndjesinë të gjithë më jepnin idenë se teatri do të prishej. Nga ana shpirtërore, mund të gjenden forma të reja të cilat atyre që e prishën t’i jepet shqetësimi i duhur, për fajin e madh që kanë bërë. Dhe në fund të fundit publiku të emocionohet. Do të vazhdoj ta bëj këtë krijimtari duke u munduar ta kthej në mit”, u shpreh ai.

   

 

Sakaq ai u shpreh se demokracia ka limite, dhe se nuk mund të jesh i përjetshëm./abcnews.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here