Festivali ION i muzikës elektronike konfirmon edicionin e tij të parë në Dhërmi

0
81

Dhërmiu do të bëhet qendra e aktivitetit të përvitshëm botëror të muzikës elektronike të quajtur ION Festival. Kjo do të jetë një ngjarje e shënuar e muzikës alternative, e cila synon të dalë jashtë kornizave të zakonshme të një festivali për t’u kthyer në një festë të madhe.

Për të gjithë ata që vendosin të shkojnë në këtë mbrëmje të zgjatur verore, ION do të jetë një javë e mbushur me takime të reja dhe 3,000 miq me të njëjtin mendim, të gjitha me zë nga artistët më të mirë të muzikës elektronike.

Festivali ION do të zhvillohet në Dhërmi, Shqipëri midis 8-15 Shtator 2021. Festivali ION gjatë një jave do t’i japë mundësinë secilit artist të luajë të paktën një set, në mes të një spektakli me shfaqje të shumta.

Në Festival kanë konfirmuar të marrin pjesë
Carl Craig and Larry Heard AKA Mr Fingers (Live) do t’i bashkohen Festivalit, përveç të tjerëve që janë të konfirmuar më parë si Daniel Avery, Dax J, Floating Points (DJ), Helena Hauff, Hessle Audio, Jeff Mills, Maribou State (DJ) dhe Nina Kraviz. Anz, Bambounou, Batu, DJ Stingray, Helena Star dhe Madam X.

Pozicioni i Carl Craig si një ikonë muzikore që do të mirëpresë muzikantët, përputhet me pasionin e tij të rrënjosur thellë për muzikën elektronike, duke e bërë atë një shtesë perfekte për ION 2021. Producenti me bazë në Londër, Daniel Avery do të luajë muzikën e re që ai ka krijuar gjatë karantinës, ndërsa Dax J është një tjetër DJ me bazë në Londër që do të luajë gjatë gjithë javës.

Kombinimi i ndikimeve të jazz do të sillen nga kompozitori Floating Points që do të sjellë tingullin e tij perfekt në brigjet e Dhërmiut, ndërsa Helena Hauff e Hamburgut plotëson prerjen midis teknos dhe elektro modernes.

Hessle Audiotrio Ben UFO, Pearson Sound dhe Pangea do të emocionojnë, duke luajtur muzikën novatore nga e cila janë frymëzuar në karrierën e tyre.

Artistë të tjerë që do të luajnë gjatë gjithë javës në Dhërmi janë: B.Traits, Batu, Bambounou, Eclair Fifi, IMOGEN, Radioaktive Man, A-Future, Madam X, Anz, DJ Masda, Ferro, Reiss, Jayson Ëynters, The Ghost, Krankbrother, Robin Ordell, Sam Bangura, Voigtmann, Kirsti, Heléna Star, Truly Madly, Andy Luff, Hamish & Toby, Leo Lumezi, Oda Haliti, Tijana T, Altin Boshnjaku, Besa M, Eliss & Gemza.

Nga 1 dhjetori nis shitja e biletave për ata që dashurojnë muzikën elektronike, deklarojnë organizatorët./iconstyle.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here