Varësia ndaj pijeve me gaz EKZISTON! Rrëfimet e ‘të fiksuarve’ nga Cola tek Red Bull-i, si ka ndikuar në shëndetin e tyre

0
47

Pijet me gaz janë kudo në shitje dhe shpesh për njerëzit bëhet e vështirë shmangia e konsumimit të tyre. TheGuardian ka publikuar një shkrim me rrëfimet me disa përdoruesve të të tyre dhe efektet që i kanë sjell në shëndet.

Sirin Kale shkroi për varësinë e saj 27-vjeçare ndaj pijeve me gaz këtë javë. Ajo shprehet se ka punuar në një fabrikë pijesh e kështu që shmangja e pijes ishte e pamundur për të, deri në moment që ato ndikuan keq duke shtuar stresin dhe nivelin e ankthit.

Është normale për mua të pi pije energjike në fillim të një turni në orën 6 të mëngjesit.
Të punosh në një fabrikë të Coca-Cola do të thotë që shumica e markave të pijeve janë lirisht të disponueshme për punonjësit. Unë qëndroi për shumë orë në këmbë dhe kam etje. Frigoriferët në vend janë të pajisur me gjithçka, nga Fanta dhe Sprite te Coca-Colat dhe variantet e tij të shumta. Është krejt normale që unë të marrë një shishe në fillim të një turni në orën 6 të mëngjesit. Në një ditë të nxehtë mund pi pesë ose gjashtë shishe 500ml. Kohët e fundit, unë jam përpjekur shumë për të zëvendësuar me ujë, por unë thjesht e shoh atë kaq të mërzitshëm! Izolimi ishte një ndihmë e madhe, pasi nuk kam kosumuar shumë. Pijet e energjike filluan të ndikojë keq në stresin dhe nivelet e ankthit tim. Që atëherë kam kaluar në pije pa kafeinë dhe ndihem shumë më mirë,”-ka treguar ajo. 

Një tjetër person ka treguar se mund të durojë vetëm një ditë pa pirë pije energjike dhe në kohën kur nuk është në punë. Sipas saj, në kohën që punon e ka të nevojshme të pijë pasi në të kundër ndjen nevojën për gjumë ose ka dhembje koke dhe bëhet nervoz. Por, konsumi i ka ndikuar për keq në prishjen e dhëmbëve.

Unë nuk pi çaj, kafe ose alkool dhe kjo më nxit më shumë të kosumoj pije energjike. Unë fillova me Tab. Nuk pi çaj, kafe apo alkool dhe kjo më jep një shtysë. Unë e di që jam i varur për aq kohë sa më kujtohet. Me sa mund të them, efekti i vetëm anësor ka qenë ndikimi në dhëmbët e mi. Më pëlqen të them se kjo varësi është e vetmja gjë që kam të përbashkët me Donald Trump . Herë pas here kam arritur të duroi pa pire, por mund ta bëj atë vetëm në ditë jo pune pasi më dhemb koka dhe bëhem nervoz,”-ka treguar ajo.

Michelle, një recepsioniste ka treguar se shkëputja nga kafeina ka qenë një proces shumë i ngadaltë.

“Në fillim të të 20-ave, mund të pija gjashtë deri në tetë kanaçe Red Bull në ditë, por kur lindi vajza ime ajo nuk flinte, kështu që unë fillova ta pi përsëri. Rreth pesë vjet më vonë, unë arrita të ndalem përsëri, por në vend të kësaj piva dy deri në tre shishe Lucozade në ditë. Kur më filluan rrahjet e forta të zemrës, vendosa të kaloja në Coca-Cola; tani vajza ime është shtatë vjeç dhe unë vetëm pi një kanaçe ditë. Ka qenë një udhëtim i gjatë dhe një proces shumë i ngadaltë i shkëputjes nga pijet. Unë nuk pi çaj ose kafe, prandaj ndjeva se duhej ta merrja ato. Në rastin tim më të keq, unë do të bëja rreth tre orë gjumë në natë, do të pija pije të gazuara gjatë gjithë ditës, dhe pastaj do të përpiqesha të flija përsëri natën,”-ka treguar ajo. 

Një person tjetër ka treguar se ecte me orë të tëra një supermarket 24-orësh vetëm për të blerë Pepsi.

Mbaj mend që pija të gazuara që fëmijë në moshën 12 vjeç, por pija rreth një litër çdo ditë. Në 14, kalova te Pepsi Max pasi mu prishën dhëmbët nga sheqeri. Nga mosha 16 e lartë, pija të paktën dy litra Pepsi Max në ditë dhe dhembët prap prisheshin. Në total më janë prishur 14 dhëmbë. E kuptova që sasia që pija ishte e tepërt shumë kohë më parë. Nga mosha 20 vjeç isha duke pirë dy deri në gjashtë litra në ditë. Unë shpesh do të ngrihesha nga shtrati në mes të natës për shkak të dëshirave të mëdha dhe të ecja milje deri në supermarketin më të afërt 24-orësh vetëm për të blerë. Fryrja e pakëndshme, shqetësimet për humbjen e mundshme të kockave dhe shpenzimet e konsiderueshme (6 £ në ditë janë shumë me të ardhura të ulëta) më në fund më bënë të ndalem. Unë u largova gjashtë muaj më pare. Dëshirat dhe dhimbjet e kokës ishin të forta dhe sa herë që haja një vakt do të shkaktonte dëshirën për të pirë. Sa herë që kaloja pranë një pije freskuese pijeje do të isha aq afër për ta thënë atë, por e dija që një gllënjkë do të bëhej në mënyrë të pashmangshme një kanaçe dhe pastaj një shishe. Tani unë nuk kam më dëshirë aspak për Pepsi Max,”-ka thënë ai.

(k.a/dosja.al)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here