Trendi i ri i udhëtimit: Fjetja jashtë nën yje

0
182

A e keni kaluar ndonjëherë natën duke fjetur nën yje?

Shumica e perëndimorëve të pasur as nuk e kanë menduar atë, duke zgjedhur në vend “luksin” e një dhome hoteli me katër mure dhe një çati.

Sidoqoftë, në epokën virale, një dëshirë për hapësira të hapura gjerësisht, si dhe një dëshirë më e theksuar për të kuptuar kuptimin e jetës, do të shohë njerëzit të tërhequr nga vendet e shkretëtirës që ofrojnë natë paqësore, soditëse nën qiej.

Ndërsa bota bëhet më e urbanizuar, gjetja e qiellit të natës që nuk ndotet nga drita artificiale po bëhet gjithnjë e më e vështirë.

Pse njerëzit tërhiqen nga gjumi nën yje?

Tom Marchant, bashkëthemelues i Black Tomato thotë: “Këto ditë njerëzit po kërkojnë arratisje dhe shikimi i yjeve është një dritare në botët e tjera. Njerëzit kanë humbur veten në qiellin e natës që nga fillimi i kohës dhe kjo nuk bën përjashtim – shikimi me yje është një mënyrë për të zbuluar metodat antike të lundrimit, përparimet e shkencës moderne dhe aftësinë për të ëndërruar të gjitha menjëherë”, transmeton KultPlus.

Megjithëse të bësh këtë aktivitet vështirë se do të jetë ilaç, ka pasur prova të qëndrueshme dhe bindëse se kalimi i kohës në natyrë përmirëson shumë shëndetin tonë mendor. / KultPlus.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here