LAJM I FUNDIT/ Politika në zi, Covid 19 i merr jetën Bashkim Finos. Socialisti nuk e fiton betejën

0
579

Covid 19 i ka marrë jetën politikanit të njohur Bashkim Fino. Burime bëjnë me dije për Faxweb.al se Fino është ndarë nga jeta në orët e para të mëngjesit të sotëm, pas një beteje të gjatë me sëmundjen.

Prej vitit 1997 e në vazhdim është anëtar i Kryesisë së Partisë Socialiste. Kulmi i karrierës së tij do të shënohej në vitin 1997, ku do të zgjidhej Kryeministër i vendit në qeverinë e Pajtimit Kombëtar, post që do ta mbante nga muaji mars deri në korrik. Z. Fino ka mbajtur disa poste ministrore.

Nga vitit 1997 deri në 1998 ushtroi detyrën e Ministrit të Pushtetit Lokal, njëkohësisht dhe Zv/kryeministër. Në 1999 deri në vitin 2001 do të ishte ministër i pushtetit lokal. Gjatë viteve 2001-2002 ka qenë Ministër i Punëve Publike dhe Turizmit. Ndërsa në periudhën 2004, Ministër i Rregullimit të Territorit dhe Turizmit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here