“Hedhja e kripës, ide e vjedhur”, Kuzhinieri i famshëm, Nusret përballet me një proces gjyqësor, rrezikon të gjobitet me 5 milionë dollarë

0
152

Kuzhinieri i fashmëm po ashtu pronar i shumë restoranteve të hapura në Dubai dhe jo vetëm, Nusret Gokçe po përballet me një proces gjyqësor ku është akuzuar nga një person se i ka vjedhur idenë për ‘hedhjen e kripës’.

Nusreti rrezikon të gjobitet me 5 milionë dollarë për shkak të shkeljes që ka bërë, pasi konsiderohet si ‘shkelje e të drejtës së autorit’.

Sipas mediave të huaja, një artist amerikan e ka akuzuar Gökçe se përdori artin e tij pa leje.

Vepra artistike në fjalë është një ilustrim i tij në pozën e tij të famshme duke hedhur kripë. Artisti i Brooklyn, Logan Hicks, thotë se ai dhe shoku i tij Joseph Iurato u punësuan nga Gökçe për të krijuar një mural të tij, por më pas përdorën të njëjtën vepër arti në restorantet e tij në të gjithë botën dhe si logon e tij.

Hicks zbuloi se Gökçe dhe kompanitë e tij kishin përdorur të njëjtin imazh pa leje në shfaqjet e dritareve, në menutë, çanta, paketimet, shenjat dixhitale dhe etiketën për linjën e erëza të Salt Bae, sipas padisë.

Gökçe u bë i famshëm për herë të parë në vitin 2017 kur imazhet e tij duke spërkatur kripë në një biftek u bënë virale në Instagram.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here