‘Fundosen’ VIP-at! Ligji i ri për rrjetet sociale që do të demaskojë të gjithë, nëse bëni PHOTOSHOP duhet ta tregoni, në të kundërt përballeni me ligjin

0
86

Norvegjia do të detyrojë “influencer”-at që çdo foto të modifikuar me Photoshop ta bëjnë me dije që janë modifikuar. ‘Buzzfeed’ shkruan se ligji i ri, që do të hyjë në fuqi së shpejti, ka për qëllim që të largojë rininë nga standardet joreale të bukurisë.

Çdo reklamë dhe postim në rrjetet sociale që manipulon pamjen e jashtme të dikujt, duhet të thuhet qartë që është modifikuar.

Ligji përfshin edhe fotot që kanë një filtër të thjeshtë. Nuk dihet nëse ky ligj do të aplikohet dhe në shtete të tjera.

(A.B)/Dosja.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here