Dubai krijon qytetin gjigand nënujor brenda pishinës më të thellë në botë

0
76

Pishina Deep Dive Dubai është e mbushur me 14 milion litra ujë të freskët – vëllimi i gjashtë pishinave me madhësi Olimpike, dhe është të paktën katër herë më i madh se çdo pishinë tjetër në botë. Guinness i dha titullin “Pishina më e thellë për zhytje” më 27 qershor.

Ajo që e bën Deep Dive Dubai kaq emocionuese është se nuk është vetëm një pishinë që ju lejon të zbrisni në thellësi të paimagjinueshme. Është projektuar të duket si një qytet nën ujë, që do të thotë se zhytësit mund të eksplorojnë kënde të ndryshme pa pasur frikë nga ato që mund të notojnë pas tyre.

Deep Dive Dubai hapi dyert në 7 korrik 2021. Me një thellësi prej 60,02 metrash, ai meriton titullin e “pishinës më të thellë në botë”!

(d.a/dosja.al)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here