Media e huaj e konsideron Shqipërinë si një thesar të fshehtë, Kalaja e Rozafës…

0
130

Media e huaj Euroneës.travel i ka kushtuar një artikull vendeve turistike më të preferuara nga udhëtarët pas pandemisë së koronavirsit, ku një ndër to është edhe Shqipëria të cilën e konsideron si një enigmë e vërtetë e Evropës Jugore dhe një thesar i fshehur i historisë dhe shkëlqimit kulturor.

Shqipëria

Një enigmë e vërtetë e Evropës Jugore, Shqipëria është një thesar i fshehur i historisë dhe shkëlqimit kulturor. Vende të tilla si Kalaja e Rozafës paraqesin monumente të shtrira nga e kaluara. Kalaja ishte fillimisht një fortesë për Ilirët, një fis indo-evropian nga kohërat antike. Alpet shqiptare i ofrojnë alpinistëve plot sfida, me një terren malor të sigurt që mban çdo udhëtar mjaft aktiv.

Destinancione të tjera më të preferuara për këtë vit janë:

Kamboxhia

Me një temperaturë të butë prej 30 gradë Celcius nga Nëntori në Prill, Kamboxhia ka tërheqje për të gjithë turistët. Bëni një pushim shumë të nevojshëm në një nga shumë plazhet me rërë të bardhë të Kamboxhias në Koh Rong, ose nëse po kërkoni të eksploroni një histori dhe kulturë portreti, drejtohuni në Angkor Wat.

Uruguaj

I vendosur në mënyrë të përshtatshme midis destinacioneve Brazil dhe Argjentinë, Uruguaj shpesh neglizhohet nga turistët që udhëtojnë nëpër Amerikën e Jugut. Pavarësisht statusit të saj pak të njohur, Uruguai është një oaz tropikal, i mbushur me disa nga ujëvarat më të mëdha në botë dhe pyjet e shiut me speciet më ekzotike të bimëve dhe kafshëve në Tokë.

Hapësira e saj e madhe dhe dendësia e ulët e popullsisë, Uruguai është perfekt për vizitorët që dëshirojnë të eksplorojnë.

Jordania

Për shumë që vizitojnë Lindjen e Mesme, Jordania ka një potencial për turistët që dëshirojnë të përjetojnë mrekullitë më të mëdha natyrore.

Nga duna e rërës duke surfuar në Wadi Rum, duke notuar në ujërat e pastra të Detit të Vdekur, ose duke eksploruar civilizimet antike në qytetin e nderuar të Petra, mundësitë janë të pafundme për të gjitha llojet e aventurierëve.

Grenada

E quajtur Ishulli i Spice, Grenada është e përkryer për ata që duan të kalojnë pushime të bukura me një peizazh të gjelbër dhe malor, plazhe të buta të bardha dhe ujëvara të larta.

Sishel

Për ata që dëshirojnë të afrohen nga afër dhe personalisht me jetën më ekzotike detare në planet, mos kërkoni më shumë se Sishel. Rrethuar nga një mori shkëmbinjsh nënujorë koralesh, plazhesh dhe rezervate natyrore, ekziston një pasuri e jetës bimore dhe shtazore që pret të eksplorohet.

Makau

I njohur si Las Vegas i Lindjes, Macau është një destinacion për eksplorim për shkak të statusit të tij si një vazo shkrirje kulturore e ndikimeve aziatike dhe evropiane. Aty ka kazino dhe qëndra tregtare, por dhe një përzierje e arkitekturës Portugeze dhe Kantoneze ku vizitorët do të mahniten nga karakteristikat e tij unike. /tvklan.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here