Lionel Messi i përlotur i jep lamtumirën Barcelonës

0
70

Messi doli në konferencë ditën e sotme për t’i dhënë lamtumirën klubit ku luajti për 21 vite, që kur ishte 13 vjec, dhe e pati të pamundur të mbante lotët.

34 vjecari deklaroi se kjo nuk ishte lamtumira që ai kishte menduar, pasi priste që lamtumirën ta jepte me stadiumin plot dhe të gjithë duke duartrokitur për të.

“Kam shumë vite te Barcelona. Erdha shumë i vogël. Falenderoj shokët dhe të gjithë stafin. Barcelona është shtëpia jonë dhe kështu u premtova edhe fëmijëve të mi. Falenderoj të gjithë ata që na ndihmuan. Unë jam rritur me vlerat e kësaj shtëpie, duke e trajtuar veten me përulësi dhe respekt. Kështu veprova me të gjithë në këtë shtëpi dhe shpresoj që kjo të mbetet, përveç gjithçkaje që fitojmë. Kemi kaluar gjëra të këqija, por kjo na bëri të rritemi. Unë gjithmonë kam dhënë gjithçka për këtë klub, për këtë fanellë. Nga dita e parë në të fundit dhe jam më se i kënaqur. Faleminderit njerëzve për dashurinë e tyre përgjithmonë.

Do të më pëlqente të thoja lamtumirë në një mënyrë tjetër. Unë kurrë nuk e imagjinoja lamtumirën time, por nuk do ta kisha imagjinuar në atë mënyrë. Do të më pëlqente ta bëja në fushë, të kisha dëgjuar një ovacion të fundit. Më mungoi publiku në pandemi, duke qenë në gjendje të festoja një gol. Po tërhiqem nga ky klub pa i parë në më shumë se një vit e gjysmë. Nëse do ta kisha imagjinuar, do të ishte me një stadium të mbushur.

Ndodhi kështu dhe, e përsëris, e vlerësoj dashurinë e gjithë këtyre viteve. Ne kishim kohë të mira dhe të këqija, por dashuria ndihej gjithmonë e njëjtë. Njohja dhe dashuria. Unë gjithmonë do ta dua këtë klub. Shpresoj se mund të kthehem për të qenë pjesë e këtij klubi në një moment. Shpresoj se mund të kontribuoj diçka në mënyrë që ky të vazhdojë të jetë klubi më i mirë në botë. Jam i sigurt që kam harruar shumë gjëra, por kjo është ajo që mund të them tani, nuk jam në gjendje të mendoj dhe fjalët dalin

Jam shumë mirënjohes për dashurinë që më keni dhënë. I kam premtuar fëmijëve të mi se kjo është vetëm një mirupafshim. Ju faleminderit të gjithëve”, deklaroi Mesi./E.H/Faxweb.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here