“Jepini fund mbylljes”, “shpërthejnë” protestat në Australi

0
71

Protesta masive po zhvillohen në Australi duke shprehur kështu pakënaqësinë për masat e reja anti Covid.

Më shumë se 2000 qytetarë dolën në rrugë dhe u përplasën me policinë, ndërsa mbetën të plagosur edhe tre efektivë.

Kjo është dita e dytë e demonstratave në qytetin e Melburnit, pasi autoritetet mbyllën vendin. Me thirrje kundër qeverisë dhe me pankarta në duar ku shkruhej “Fund mbylljes tani!”, demonstruesit thanë se masat e vendosura dhe vaksinimi i detyrueshëm shkelin të drejtat themelore të njeriut .

“Ky ishte një grup shumë, shumë i madh dhe shumë, shumë i zemëruar,” tha Shane Patton, komisar policie në shtetin juglindor të Victoria.

Kujtojmë që qeveria ka vendosur të mbyllë totalisht qytetet e saj më të mëdha si Sydney dhe Melbourne.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here