Fotot e rralla të një fashisti: Shqipëria, 4 vjet përpara komunizmit

Xhuzepe Masani ishte fotograf italian. Megjithëse nuk ka të dhëna të sigurta për të, duket se ka lindur në Rimini në vitin 1901 dhe ka studiuar ne Universitetin e Bolonjës...

Shqipëri 1981 (FOTOALBUM)

Nga Kozma Borova Keto foto te vitit 1981 i mora para disa vitesh ne nje faqe “Onide Donati” dhe aty shkruhej (SCUTARI-IL-LAGO-1-5, liqeni i Shkodres). Tre te fundit, sic e...

Shqipëria në vitin 1982: Fotografi të rralla nga një gazetar italian

Shqipëria në vitin 1982 – Një udhëtim fotografikë në Shqipëri në kohën e izolimit të vendit Autori i këtyre fotografive është Onide Donati një gazetar italian tani 63 vjeçar....

Shqiperia e viteve 1990 – 1992 (FOTOALBUM)

Keto foto te fotografit grek Nikos Economopoulos, permbledhin harkun kohor 1990-1992. Siç shihet fotografi ndalet te njerezit, fytyra e tyre, veshja, shikimi, ecja, argetimi per te na dhene nje...

“Nanë, t’lutem, ni pikë uj!”/ Legjenda e Bjeshkëve të Nemuna

Në valën e dëbimeve, kur refugjatët iknin maleve apo fshiheshin shpellave që të mos i rrihte era, shqota e shiu, më kujtohej legjenda për emrin e Bjeshkëve të Nemuna....

Zgjedhjet me një kandidat në komunizëm, aheng dhe diktaturë

Galeria e fotove historike e kohës së komunizmit na tregon një estradë të vërtetë e zgjedhjeve të këtij regjimi. Me një kandidat, kryesisht i panjohur, ditën e votimeve grupe...

“T’u bëftë gjak e dhjamë”, shprehjet që nuk i përdorim më

Nga ROLAND QAFOKU Kuptimi që kishin dikur dhe përse nuk janë më pjesë e fjalorit Nëse një të riu sot, do ta uronim me fjalët “t’u bëftë gjak e dhjamë”, do...

Dalin pamjet për herë të parë, si dy pika uji, ja kush ishte Kristaq...

Dalin për herë të parë pamjet e periudhës së komunizmit, kur babai i kryeministrit Edi Rama fliste për regjimin dhe partinë Komuniste. Kristaq Rama, asokohe skulptor, ka një ngjashmëri...

10 fakte të “çmendura” nga jeta e Muhammad Ali

Tre herë kampioni i botës për peshat e rënda ka disa fakte dhe histori të çuditshme. Ai ka luftuar me krokodilët, është përballur me një balenë. Ai ka futur rrufenë...

Një Histori për Qytetin e Shkodrës

“Një njeriu të zakonshëm, të ardhur nga qyteti ortodoks i Manastirit, Shkodra i duket fillimi i Europës” – Ismail Kadare Orgjinë e emrit: Skodrin, ose vendi ku shkon Drini, Skutari Themelimi:...

TE FUNDIT

Thirrja publike e akademikut: Koha që të veprojmë, pasiviteti dhe gjumi janë të pafalshme…

Akademiku Artan Fuga i është drejtuar me një thirrje të hapur stafeve të universiteteve që të reagojnë dhe veprojnë sipas të gjitha të drejtave...

Kemi lloma lle wi_fi” turizmi ne vendin tone

Për të gjithë ju që menduat se foto e meposhtme është “Phoshop”, na lini t’ju themi se gaboheni! E shkrepur në një prej plazheve të...