Muret ‘shemben’ kur dashuria të çon nga Serbia në Shqipëri

Tre javë. Tre javë ishte kohëzgjatja e ‘luftës’ që po bëja me prindërit e mi (me nënën) kur u thashë se dëshiroja të shkoj në Shqipëri për të vizituar...

Tradita shqiptare e Mirditës: Njëri nga 11 krushqit duhej të ishte këngëtar

Kushdo që në kullën e tij mirditase, në fëmijërinë e largët, ka parë të varur një çifteli, nuk e ka të vështirë të kuptojë se Ansambli “Mirdita” më parë...

Djaloshi provoi të tallet me 81 vjeçarin në plazh, dhe merr një mësim që...

Një ditë një grup adoleshentësh po e kalonin mëngjesin në plazh, kur njëri prej tyre, një djalë i ri 18 vjeç, papritmas vërejti një burrë të moshuar të shtrirë...

“Politika nuk është lojë, është biznesi më serioz…”/ Thëniet më të Bukura të Kryeministrit...

Nuk ka asnjë dyshim se Winston Churchill, burri i madh që qante mes rrënojave të së kaluarës së tij parlamentare ishte një udhëheqës më i mirë, sepse kish kaluar një...

Misteri i Kishës se Shëna Ndout

Dikur Kisha e Laçit ishte një nga Kishat më të dashura, më të ndjekura. Pastaj prej saj mbeti vetëm një shkëmb i lëmuar nga buzët e besimtarëve. Që lanë...

Fëmija dhe pema e mollës! Fabula e mençur, si ua “marrim shpirtin” prindërve pak...

Shumë kohë përpara, na ishte një dru i madh molle. Një fëmijë e kishte qejf të vinte për çdo ditë e të lozte rreth e rrotull tij. Ai ngjitej në maje...

Historia e fotografisë ku nusja qan e tmerruar

Dasmat shqiptare para viteve 90-të nuk kanë qenë aspak të zakonshme. Michel Setboun hyn tek ata fotografë të huaj që kanë patur mundësi të shohin disa prej tyre gjatë...

Basha kujton At Zef Pllumin: Frymëzimi për të triumfuar ndaj të keqes

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përkujtuar sot 95-vjetorin e lindjes së françeskanit të madh dhe shkrimtarit At Zef Pllumi. Përmes një postimi në Facebook, Basha e ka cilësuar...

“600 gr bukë dhe ujë me vajguri”… Si mbijetonin 10-vjeçarët e internuar në Tepelenën...

Fëmijë të dënuar dikur, sot ish-të përndjekur u takuan në kampin e Tepelenës, në një ceremoni përkujtimore ku u nderua sakrifica e mijëra grave dhe fëmijëve që e shkuan...

Ngjarja makabre e dy të rinjve nga Shkodra në 1989-ën, si u shëtitën me...

Nga Admirina Peçi 24 gushti i vitit 1989 ka shënuar një ngjarje makabre, që ka tronditur  atë kohë, gjithë Shkodrën me rrethina. Dy te rinj nga fshati Hoten i Barbullushit,...

TE FUNDIT

“3 dekada që ikim”/ Agim Xhafka: Deri sa të largohet i fundit që do...

Agim Xhafka përmes një statusi në rrjetet sociale ka publikuar një foto të anije “Vlora”, të gushtit të vitit 1991. Xhafka bashkëngjitur fotos, ka shkruar...

Luna Vjollca pozon super sensuale me bikini (Foto)

Moderatorja Luana Vjollca ka festuar me një foto provokuese faktin që fansat e saj shtohen dita ditës në rrjetin social Instagram. Ajo ka treguar se...