Shqipërisë i ikën truri. Vendi i fundit në rajon për kërkimin shkencor

Kërkimi i një jete më të mirë në Europë ka bërë shtresa më e arsimuar dhe më e përgatitur të ikë. Ky fakt është evidentuar si problem nga një studim...

Popullsia tkurret frikshëm, Shqipëria drejt shuarjes

Sipas disa të dhënave të publikuara nga INSTAT, vihet re se diferenca mes lindjeve dhe vdekjeve, që përcakton shtesën natyrore të popullsisë po ngushtohet me shpejtësi vit pas viti. Kjo...

Superhëna, sateliti i tokës më afër dhe më i shndritshëm

Hëna ishte mbrëmë në pikën më të afërt të orbitës së saj rreth tokës. Një superhënë e shndritshme është parë dje në qiell nga të apasionuarit pas astrologjisë. Sipas astrologëve...

Persitje malli për Shkodrën

Shkodër, u ba do kohë qi nuk kam ardh me t’pa, jo ngase jam fort larg, por se diçka qi m’ban me faj, gjithnji s’mlen me ardh e me...

At Zef Pllumi: Turpet i quejmë ‘virtyte të larta të kombit’

“Hapni sytë e shikoni realitetin me sy, shihni se jemi vendi ma i mbrapambetun i Europës e konkurojmë edhe për botën. Pse?… Mjerisht duket se tash shumë kohë ne...

Zvicra, për herë të tretë, shteti më i mirë në botë

Për herë të tretë me radhë, Zvicra konsiderohet si shteti më i mirë në botë. Zvicra mban pozicionin e saj të përgjithshëm në vendin e parë, sipas një raporti...

Përlotet Kryemadhi: Jam kërcënuar nga grupe kriminale, vajzën e largova nga Shqipëria për arsye...

Në studion e “Open”, Monika Kryemadhi ka deklaruar se është kërcënuar në rrjetet sociale nga persona të cilët i ka identifikuar si anëtarë të grupeve kriminale të lidhura me...

“Open”, Voltana Ademi: 29 Nëntori, ditë zie për Shkodrën

Dita e Çlirimit, 29 Nëntori vijon të shkaktojë debate, ndërsa nga një pjesë e mirë e politikës nuk pranohet, madje konsiderohet si ditë e pushtimit nga komunizmi. Shkodra është...

Mesazhe emocionuese me rastin e 28 Nëntorit. Ja si kanë uruar yjet në Ditën...

Me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit, të famshmit kanë zgjedhur rrjetet sociale për të uruar në këtë ditë të shënuar për gjithë shqiptarët. Robert Berisha, Lorik Cana, Milot...

Godinat që rrezikojnë jetën e qytetarëve

Në qytetin e Shkodrës ndodhin çudira nga më të ndryshmet. Prej kohësh është raportuar për disa ndërtesa të reja nga fasada e të cilave bien xhama duke rrezikuar seriozisht...

TE FUNDIT

“Nëse i do për fëmijë mos merr”, fermerët “vrasës” injektojnë te frutat dhe perimet...

Rritja e produkteve me hormone është një rrezik i cili po shtohet dita-ditës. Në një vëzhgim në Kuçovë dhe Berat, Fiks Fare ka zbuluar...

Video shokuese/ Nëna godet me rrip fëmijët, bashkëjetuesi gjerman i hedh burrin nga shkallët

Kjo histori vjen nga Dortmundi i Gjermanisë me kërkesë të gjyshërve. Prindërit e Orest Malokut denoncojnë dhunën që bashkëshortja ushtron mbi djalin e tyre...