Plakat e Prillit, si lindi legjenda që trazon motin çdo pranverë

Shkurt o im vëlla, me jep tri ditë hua ta ngrij plakën me gjithçka? Kjo gojëdhënë mbi dymijëvjeçare kujtohet çdo muaj prill sipas kalendarit Alla Turke, pikërisht kur moti pëson...

Sa të bukura janë ujëvarat! Po si krijohen?

Ujëvarat janë një nga gjërat më të bukura në planet! Po si janë krijuar ato? Sipas studimeve ujëvarat formohen nga forca të jashtme, të tilla si tërmetet, rrëshqitjet e tokës...

13 Taksa të Pazakonta Nëpër Botë për të Cilat Nuk Kishit as Idenë më...

Taksa e mjekrës në Rusi, tatimi i dritares në Angli, taksa e kripës në Francë … historia e qytetërimit ka parë shumë ligje tatimore të çuditshme dhe të pazakonshme! Megjithatë,...

4 Mënyra të Sakta për ta Dalluar një Gënjeshtar/e

Sado e trishtueshme është t’i zbulojmë ato, gënjeshtrat janë kudo. Edhe nëse mund të falim veten sepse kemi gënjyer dikë, të të gënjejnë nuk është shumë e këndshme. Ne kemi...

“U magjepsa”/ Jezusi “shfaqet” në qiell gjatë një perëndimi, njerëzit nuk u besojnë syve

Disa foto të shkrepura nga Italia tregojnë një dritë në qiell që të krijon përshtypjen sikur po sheh Jezusin të mbuluar nga drita. Pamjet janë marrë nga Alfredo Lo Brutto...

Zyrtarisht në stinën e Pranverës! Çfarë të veçante fsheh dita e parë e Marsit.

Ndërsa ditët e ftohta dalëngadalë po largohen (le të shpresojmë), të gjithë njerëzit po ëndërrojnë për pranverën dhe verën me më shumë diell. Jemi zyrtarisht në fund të dimrit,...

8 faktet e gabuara që mësuam në shkollë

Jo çdo gjë që mëson në shkollë është e saktë. Ndodh që disa informacione të pasakta jepen pa u korrigjuar, duke u kristalizuar në gabime të vërteta shkencore dhe...

10 vendet më sekrete në botë, ku askush nga ne nuk mund të afrohet

Klube sekrete, organizime qeveritare, kasaforta me artifakte të lashta- ka shumë vende në planetin tonë, vendodhja e të cilave mbahet sekrete ose shumë pak persona mund ti vizitojnë. Këto...

Nga Çernobili te “Lugina e Vdekjes”, vendet më ekstreme në botë

Të shpërndara në disa kontinente e oqeane, këto aventura ekstreme do t’ju rrisin adrenalinën, por edhe mund t’ju tmerrojnë. Shpella Chevé, Meksikë: Një prej shpellave më të thella në botë,...

“Piramida” e Tiranës, muzeu më i nëmur në botë!

Kush kalon ditët e fundit para Qendrës Ndërkombëtare të Kulturës “Pjetër Arbnori apo ish-Muzeut “Enver Hoxha”, do ta kapë një trishtim instiktiv. Dera hyrëse dhe mjedisi frontal i të ashtuquajturës...

TE FUNDIT

Protesta, Edi Rama ironi me opozitën: O pika që s’ju bie!

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në ‘Twitter’ pas përfundimit të protestës së opozitës së bashkuar, e cila prej kohësh kërkon krijimin e një qeveria...

Vrasja e Nardit në Theth, drejtori i AZM tregon takimin e fundit

Agim Dardha drejtor i Administratës të Zonave të Mbrojtura në Shkodër, në ceremoninë e pritjes të Nard Polia që u vr.a një ditë më...