Takim me “diktatorin”

Nga Endri Shabani Ishte një mbasdite normale e vitit 2003. Unë, ende një adoleshent, po sorollasja librin e fizikës nga njëri cep i dhomës në tjetrin, duke nxjerrë njëmijë justifikime...

‘Unë nuk jam shqiptar, më saktë nuk dua të jem’

Elton Leka Une nuk jam shqiptar, me sakte nuk dua te jem shqiptar! Madje as vete Ismail Qemali nuk do te donte te ishte shqiptar, se si jemi katandisur ne sot! Nje...

‘Shqiptarët janë të ri në moshë, por të vjetër në ide’

Shkruan: Eshref Haxhiu SHQIPTARËT Janë të pasur si vend, por të varfër si popull. Duan ndryshime, por nuk ndryshojnë dot. Janë të ri në moshë, por të vjetër në ide. Janë...

Pandeli Majko braktis Edi Ramën!

Nga Erl Kodra Të dashur socialistë e demokratë, Të dashur qytetarë të vendit tim, Unë kam një buzëqeshje të madhe dhe të sinqertë. Unë nuk mund të përballoj jetën pa buzëqeshjen time,...

Liam vëlla eja, këtu do jesh “taken” nga toka që u zhvatën, male që...

Nga Briken Fejzullai Liam vëlla, eja kur të duash! Këtu do jesh “taken” nga kulla betoni, mbjellë krah pyjeve orbitalë. Do jesh “taken” nga toka që u zhvatën, male që u zhveshën...

“Mos shkoni deri në Kavajë, u përdhunoj unë ku dhe kur të doni”

Nga Bledi Mane E dini ju kur kam lindur, si jam rritur, ku jetoj? Në pranverën e vitit 1997 kur u linda në maternitetin e një province, të qarat e mia...

‘Dashuria ndaj Zotit s’matet me ‘lejla’, as me sure, as me dua, as me...

Roland Sylejmani Në Kosovë paska qytetar që po u mohojka e drejta me u preh me dinjitet në aktin final t’jetës së tyre. Trishtim i ránd është mos me mujtë me...

Një shtet për facebook dhe instagram!

Opinion nga Endrit Hoxhaj Rrojmë një kohë virtuale. Shqiptarët, absolutisht po jetojnë në kohën virtuale dhe kanë harruar atë realen. Sot pakënaqësitë ndaj pushtetit shprehen virtualisht! Protestat dhe vlerësimet negative...

Shqiptarët ëndërrojnë Amerikën pa ditur çmimin! Flet emigrantja e kthyer pas 20 vitesh

Nga Aneta Mihali Xhiku Pas 20 vjet emigrimi, diç kam mësuar për dhimbjet e shpirtit nga vetmia dhe çrrënjosja. Shqiptarët ëndërrojnë Amerikën, pa ditur çmimin emocional, shëndetsor, familjar, profesional e...

Një shtet për facebook dhe instagram

Nga Endrit Hoxhaj Një shtet për Facebook dhe Instagram… ! Rrojmë një kohë virtuale. Shqiptarët, absolutisht po jetojnë në kohën virtuale dhe kanë harruar atë realen. Sot pakënaqësitë ndaj pushtetit...

TE FUNDIT

VIDEO+18/ Nudo në dritaren e hotelit për të parë protestën e opozitës në Tiranë

Protesta e opozitës të shtunën pati mjaft kuriozitet. Një pjesë e kureshtarëve shkuan vetë në qendër të Tiranës, të tjerë e ndoqën nga e...

11 Njerëz të Famshëm që Vërtetuan se Thjeshtësia është Fuqi

Shpesh duket se të famshmit nuk e kuptojnë jetën e një personi të zakonshëm. Megjithatë, ka nga ata që, pavarësisht nga mundësitë e pakufizuara...