‘Ju rrugaça sallahana, vagabonda shakllabana’

(At GJERGJ FISHTA, Gomari i Babatasit, Metamorfoza) Ju rrugaça sallahana vagabonda shakllabana rriçna t’ndyet, mikrobe të kqi qi të mjerës moj Shqipni kthelltë hi i keni në mushkni pa dhimbë gjakun tuj ia pi, por der...

Përshkrimi fantastik i Shkodrës në poezi, nga Ernest Koliqi…

"Shkodra ne mengjese" Këndojnë bashkë në mëngjese pesë kumbonare, këndojnë në ajri mbi Shkodër ende fjetë: mbi Maranaj qet vetllën kureshtare agimi e hjedh në liqe synin e qetë. Përhapë lajmin e zgjimit rrezja...

Armata e spiujve… Imazh

Poezi nga Gjosho Vasija (jo vetëm humor) “Po u tregojsha mbramë fëmijve se çka ndodhi n’Urë të Thive!! Nji spiju i armat’s shqiptare që spiunonte edhe pa pàre nga që e kish ftyrën zumpare, kishte...

Miqtë…

Kot e ke, më tha ndërgjegjja, Njerëzit s’janë përherë miq. Ti pandeh se ata të duan, Por në fakt i ke “armiq”! I them vetes, pse, s’kanë shkak, S’kam pushtet, as ofiq… Nuk urrej askënd...

TE FUNDIT

“Nëse i do për fëmijë mos merr”, fermerët “vrasës” injektojnë te frutat dhe perimet...

Rritja e produkteve me hormone është një rrezik i cili po shtohet dita-ditës. Në një vëzhgim në Kuçovë dhe Berat, Fiks Fare ka zbuluar...

Video shokuese/ Nëna godet me rrip fëmijët, bashkëjetuesi gjerman i hedh burrin nga shkallët

Kjo histori vjen nga Dortmundi i Gjermanisë me kërkesë të gjyshërve. Prindërit e Orest Malokut denoncojnë dhunën që bashkëshortja ushtron mbi djalin e tyre...