Matuni 100 herë para se t’i thoni fëmijëve këto fjali; thyejnë personalitetin dhe ndikojnë...

Fjalët e rënda lëndojnë, ndaj të gjithë ne duhet të mendohemi mirë përpara se t'ia drejtojmë ato dikujt. Nëse një prindi do i kërkohej të matej dy herë përpara...

Studimi amerikan: Mediat sociale thellojnë vetminë

Supozohej të bënin të kundërtën, por mediat sociale si “Twitter”, “Facebook” apo “Pinterest”, po bëjnë që gjithnjë e më shumë njerëzit të ndjehen të vetmuar. Sipas psikologëve amerikanë, që kanë...

S’do marrë më rrogë deputeti, Shehaj nuk braktis 6 motrat jetime

Gjashtë motrat jetime nga Kukësi nuk do të vuajnë vendimin politik të agron Shehajt për të hequr dorë nga mandati i deputetit. Lajmin e bëri me dije vetë Shehaj në...

Shqipëria “bie” në depresion, anketa: 70% e të rriturve kanë përjetuar sëmundjen

Depresioni është një gjendje komplekse mendore dhe emocionale, e lidhur zakonisht me të qenët i trishtuar, humor të keq që ndikon negativisht tek produktiviteti mendor dhe lëvizjet. Sipas Organizatës Botërore...

Shqiptarët heqin dorë nga cigarja

Pirja e duhanit ka rënë nga 43% e popullsisë së rritur në 2008 në 35% më 2018 në meshkujt e moshës 15-49 vjeç, teksa është rritur me 1 pikë...

FOTO/ Duken si dallgë, magjia e maleve shqiptare nga Salento

Një dallgë, gati për t’u thyer në bregdet. Në një shikim të shpejtë ato duken kështu si dallgë, por në fakt bëhet fjalë për një iluzion i prodhuar nga...

Shqiptarët të parët në rajon që vuajnë nga çrregullimet mendore

Problemet me të cilat po përballen shqiptarët, nga ato ekonimike deri dhe politike, kanë bërë që tek ta të shtohet ankthi dhe depresioni. Në Shqipëri, ankthi është çrregullimi mendor më...

Si ta kuptoni që fëmija juaj është viktimë e bullizmit në shkollë, 4 rastet...

Një ndër dukuritë më problematike që po shfaqet masivisht edhe në shkollat shqiptare gjatë viteve të fundit është edhe bullizmi. Sipas ekspertëve të shëndetit, bullizëm konsiderohet ajo dukuri ku...

Varfëria ulet ‘’këmbëkryq”! Shqiptarët më të paushqyerit në Europë

Shqiptarët në raport me europianët konsumojnë më pak se të gjithë. Konsumimi mesatar për frymë i shqiptarëve është sa 39% e një europiani. Në renditje Shqipëria ndiqet nga dy vendet...

Prindërit duhet të jenë të rreptë apo jo? Ja përgjigjia e psikologëve…

Sjellja e prindërve kundrejt fëmijëve është një element kyç në edukimin e tyre. Kur prindërit nuk janë shumë të hapur me fëmijët, ata nisin e thonë gënjeshtra. Ato të fillimit,...

TE FUNDIT

VIDEO+18/ Nudo në dritaren e hotelit për të parë protestën e opozitës në Tiranë

Protesta e opozitës të shtunën pati mjaft kuriozitet. Një pjesë e kureshtarëve shkuan vetë në qendër të Tiranës, të tjerë e ndoqën nga e...

11 Njerëz të Famshëm që Vërtetuan se Thjeshtësia është Fuqi

Shpesh duket se të famshmit nuk e kuptojnë jetën e një personi të zakonshëm. Megjithatë, ka nga ata që, pavarësisht nga mundësitë e pakufizuara...