Mesazhi i fortë i një doktori!

Sot është dita më e trishtë e jetës sime. Si doktor, unë kam trajtuar aq shumë gra shtatzëna dhe çdo herë që jam në sallën e lindjes i lutem Zotit...

SHQIPËRI: STUDIMI, QINDRA FAMILJE TË PREKURA NGA GJAKMARRJA

Shqipëria ka aktualisht 704 familje të prekura nga gjakmarrja, prej të cilave 591 jetojnë në Shqipëri ndërsa 113 prej tyre janë larguar jashtë vendit. Studimi u krye nga shoqata “Gjenerata...

“Jeta është provimi më i vështirë”/ Fjalimi madhor i mësuesit, që çdo nxënës, prind...

Çdokush mëson në mënyrë të ndryshme dhe sërish ne i testojmë të gjithë në mënyrë të njëjtë. Jeta është provimi më i vështirë. Shumë njerëz dështojnë, sepse përpiqen t’i kopjojnë të...

10 shprehjet që një nënë shqiptare i thotë kur është me nerva

Të gjitha nënat në botë janë të veçanta, dhe të rëndësishme për fëmijët sa vetë jeta. Të gjithë biem dakord në një pikë, që raportet në familjet tona janë...

Prindërit duhet të jenë të rreptë apo jo? Ja përgjigjia e psikologëve…

Sjellja e prindërve kundrejt fëmijëve është një element kyç në edukimin e tyre. Kur prindërit nuk janë shumë të hapur me fëmijët, ata nisin e thonë gënjeshtra. Ato të fillimit,...

“Veprime të ndyra tek “Petro Nini Luarasi”, gazetarja shpërthen ndaj mësueses: Ja pse vajza...

Gazetarja Manjola Arizaj Zeka në një shkrim në rrjetet sociale ka ngritur shqetësimin mbi mënyrën e meritokracisë dhe vlerësimit që bëhet në një nga gjimnazet më të njohura në...

Çmenduri, ja sa shpenzojnë shqiptarët për jetën e natës. Një tavolinë ka shpenzuar deri...

Net të çmendura në diskoteka dhe skena moderne? Ka ardhur koha që të harroni Ibizën dhe Las Vegasin. Turistët mund ta gjejnë atë dhe në destinacionin që po bëhet...

Kujdes nëse ngrini dorën ndaj fëmijëve, rrezikoni burgun…

Prindërit francezë do të mendohen dy herë nëse do të jenë gati t’i japin një shuplakë fëmijëve, pasi një veprim i tillë në Francë së shpejti mund të konsiderohet...

Kërkohet ndihmë/ Prej 8 vitesh në shtëpi në gjendje kome, prindërit duan vetëm një...

Quhet Erjon Xhangoli dhe jeton në fshatin Barc në Korcë. Historia e 29-vjeçarit fillon në vitin 2011, kur ishte 21 vjeç dhe kushtet ekonomike e detyruan të merrte rrugët...

Shqiptarët ‘zot’ të punës së tyre, gjysma e të punësuarve e zgjedhin vetë orarin

Thuajse gjysma e shqiptarëve në marrëdhënie pune, e caktojnë vetë orarin e tyre të punës. Të dhënat më të fundit të publikuara nga Organizata Ndërkombëtare e Punës tregojnë se, 48%...

TE FUNDIT

Merkel i jep goditjen finale Ramës: Për Shqipërinë pati shumë debate, kam folur me...

Kancelarja Angela Merkel e ka bërë të qartë se Shqipëria nuk ka bërë mjaftueshëm për çeljen e negociatave, ndërsa vlerësoi me superlativa punën e...

“Gjermania ka rezerva ndaj Shqipërisë”, Angela Merkel shfaqet pa entuziazëm: Nuk diskutohet anëtarësimi…

Kancelarja gjermane Angela Merkel e cila ka mbajtur një konferencë për shtyp me median pas përfundimit të samitit të 28 vendeve të BE-së të...