Zemra? Kujdes emocionet. Urgjencat, më shumë punë gjatë Botërorit

Kampionati botëror i futbollit ka një ngarkesë të madhe emocionesh, që përballohen me vështirësi nga njerëz që kanë probleme shëndetësore. Në pikën e Urgjencës në Kombinat flasim me doktor...

Si po zhduken pyjet në Shqipëri, sa u reduktuan në 10 vjet.

Rëndësia e tokave pyjore nuk mund të nënvlerësohet, duke qenë se janë pjesë e rëndësishme e habitatit tonë. Sipas të dhënave të publikuara nga Banka Botërore dhe të përpunuara nga...

500 banorë pa rrugë e pa ujë, kryetari i bashkisë: S’kuptoj pse ankohen

Banorët e fshatit Mesaplik ankohen në Fiks Fare se nuk kanë rrugë dhe ujë të pijshëm. Rruga që të çon në fshat, nga segmenti kryesor i rrugës së lumit...

Uji i trëndafilit, rituali antik i bukurisë

Uji i trëndafilit / dobitë ndaj lëkurës, fytyrës dhe flokut Trëndafili është padyshim një prej luleve që preferohet nga shumë njerëz. Kjo jo vetëm për bukurinë e saj, por edhe...

Gjermania miraton ligjin për bashkim familjar

Mbas muajit gusht refugjatët me status të pjesshëm mbrojteje dhe lejeqëndrimi të kufizuar do kenë mundësi të tërheqin anëtarë të tjerë të familjes. Për gjithë Gjermaninë do të lejohen...

Kush janë BIZNESMENËT dhe DEPUTETËT shqiptarë që ndërtuan SHTËPI për familjet

Të shumtë janë biznesmenët, politikanët apo fetarë shqiptarë që falë punës së pastër, vullnetit dhe fatit kanë arritur sukses në jetë, por vetëm disa e kanë zemrën e madhe...

REPORTAZHI NË FSHATIN KU JETOHET NË TERR, RRETH 20 VITE PA ENERGJI ELEKTRIKE! MENDOJNE...

Kur dritat mungojnë prej rreth 20 vjetësh ndodh që në një fshat, banorët të harrojnë kush ka qenë presidenti apo kryeministri i fundit që kanë parë në ekranin e...

Rritja e “bujshme”, një kafe dhe dy shishe ujë më shumë për pensionistët

Kryeministri Rama njoftoi dje se prej 1 korrikut pensionistët do të marrin 2,8 për qind më shumë para. “Lajm i mirë për pensionistët”, thuhej sot në gazeta. Por sa...

SHQIPËRI: STUDIMI, QINDRA FAMILJE TË PREKURA NGA GJAKMARRJA

Shqipëria ka aktualisht 704 familje të prekura nga gjakmarrja, prej të cilave 591 jetojnë në Shqipëri ndërsa 113 prej tyre janë larguar jashtë vendit. Studimi u krye nga shoqata “Gjenerata...

Tregu i kafshëve, si në vitin 1920/konsumatori në rrezik (foto/video)

Tregu i kafshëve të gjalla në Milot, i njohur prej shumë vitesh, mbetet një nga problematikët ndër 33 tregjet e tilla në të gjithë vendin. Megjithëse është ndër më të...

TE FUNDIT

Merkel i jep goditjen finale Ramës: Për Shqipërinë pati shumë debate, kam folur me...

Kancelarja Angela Merkel e ka bërë të qartë se Shqipëria nuk ka bërë mjaftueshëm për çeljen e negociatave, ndërsa vlerësoi me superlativa punën e...

“Gjermania ka rezerva ndaj Shqipërisë”, Angela Merkel shfaqet pa entuziazëm: Nuk diskutohet anëtarësimi…

Kancelarja gjermane Angela Merkel e cila ka mbajtur një konferencë për shtyp me median pas përfundimit të samitit të 28 vendeve të BE-së të...