“Më ler të ushqej dy jetimë”- i tha zonja policit bashkiak.

“Me ler te ushqej dy jetime”- i tha zonja policit bashkiak. “Mos t’i kishe bere”, – i kish kthyer ai! Une nuk jam dakord me perndjekjen, me qellim, lirimin e hapsirave...

Sot dita e parë, 386 mijë nxënës i drejtohen bankave të shkollës

Sot do të nis rrugëtimi për vitin e ri shkollor. Janë 272 mijë nxënës së në sistemin në 9-vjeçar dhe 90 mijë gjimnazistë që nga sot do të ulen...

Më shumë se tre orë në rrjetet sociale! Çfarë i pret adoleshentët?

Askush nuk po i shpëton dot teknologjisë, telefonët janë pjesë e pandarë e përditshëmrisë sonë. Dhe të rinjtë janë ata të cilët po preken më shumë nga efektet e...

Po shuhemi? Jo vetëm s’po lindin fëmijë, por dhe mijëra të mitur po braktisin...

Fenomeni i eksodit në Shqipëri ka mbi 28 vjet që nuk ndalet. Po të dhënat e viteve të fundit janë mjaft shqetësuese pasi po largohet dhe e ardhmja e...

Në 2100-ën shqiptarët do të quhen “pleqtë e Ballkanit” dhe e dini pse?

Shqiptarët do të jenë shumë shpejt “pleqtë” e Ballkanit Perëndimor. Nga një vend me popullsinë më të re, Shqipëria do të kthehet në një nga shtetet me popullsinë më të...

Ushqimi mbi të gjitha! Këto janë shenja më llupëse të horoskopit

DEMI Vënë ushqimin para çdo gjëje. Çdo sekondë që kanë të lirë në jetën e tyre e përdorin për të ngrënë dhe mund të gatuajmë edhe në mes të natës. Janë...

“Të rinjtë shqiptarë pa punë e pa shkollë, shohin TV dhe rrinë online”, studimi...

Shqipëria e ka në nivele alarmante numrin e të rinjve që nuk janë as në punë dhe as në shkollë (28.6 për qind të rinjve 15-29 vjeç në vitin...

Sheh djalin duke bërë detyrat në rrugë, milioneri vendos ti ndryshojë jetën rrënjësisht

Një djalë 12-vjeçar po i bënte detyrat poshtë dritës së llambës së rrugës, pasi mamaja e tij nuk kishte para për të paguar energji. Djali, që jeton në një qytet...

Nga i paralizuar në atlet, historia e shkodranit që nuk e mposhti aksidenti

“Më 16 shkurt 2002 kam bërë një aksident të rëndë me biçikletë. Copë-copë u bëra”. Kjo është historia e Irfan Domnorit nga qyteti i Shkodrës, të cilit vite më...

Aplikacioni që kontrollon lëvizjet e grave, po revolton mbarë botën!

Keni dëgjuar ndonjëherë për aplikacionin Absher? Me siguri jo, por po ua përmbledhim me pak fjalë. Absher është një aplikacin që shkarkohet në smartphone i cili lejon qytetarët dhe rezidentët...

TE FUNDIT

Merkel i jep goditjen finale Ramës: Për Shqipërinë pati shumë debate, kam folur me...

Kancelarja Angela Merkel e ka bërë të qartë se Shqipëria nuk ka bërë mjaftueshëm për çeljen e negociatave, ndërsa vlerësoi me superlativa punën e...

“Gjermania ka rezerva ndaj Shqipërisë”, Angela Merkel shfaqet pa entuziazëm: Nuk diskutohet anëtarësimi…

Kancelarja gjermane Angela Merkel e cila ka mbajtur një konferencë për shtyp me median pas përfundimit të samitit të 28 vendeve të BE-së të...